Varšava svého konzula navzdory tlaku Osla neodvolá, oceňuje ho za přístup k Barnevernetu

Polské ministerstvo zahraničí odmítlo vyhovět výzvě Norska, aby kvůli „nepřijatelnému chování“ odvolalo svého konzula v Oslu. „Varšava považuje norské výhrady vůči konzulovi Sławomiru Kowalskému za neopodstatněné,“ napsal ve středu na svém webu liberální list Gazeta Wyborcza.

Oslo/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská vlajka a vlajka Evropské unie | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

O setrvání konzula v Oslu podle listu rozhodl osobně ministr zahraničí Jacek Czaputowicz. Varšava teď čeká na reakci norské strany, která buď může konzula prohlásit za nežádoucí osobu, anebo počká do června, kdy se má konzul i tak vrátit do vlasti; Kowalski je v Oslu od roku 2013.

Norsko kvůli odsouzenému psychiatrovi přezkoumá některé případy odebrání dětí rodičům

Číst článek

Konzul se angažoval v případech dětí, které odebíral norský úřad pro zajištění sociální a právní ochrany nezletilých Barnevernet. Oslo mu vytýká „chování neslučitelné s rolí diplomata“ vůči norským státním úředníkům.

Na Kowalského „agresivní a částečně násilnické“ chování podle Osla dostalo během tří let množství stížností.

Loni v červnu norská policie znemožnila konzulovi, aby se zúčastnil schůzky s chlapcem, odebraným polské rodině. Konzul a norské úřady podle deníku odlišně interpretují vídeňskou úmluvu, upravující tyto záležitosti.

„Ministerstvo zahraničí dobře hodnotí konzulovu práci, zejména pokud jde o jeho počínání při obraně zájmů polských rodin,“ zdůraznilo polské ministerstvo v prohlášení zaslaném redakci.

Kowalski byl ve vlasti v roce 2016 oceněn jako „konzul roku“.

Varšava v roce 2011 odvolala Kowalského předchůdkyni Adriannu Warcholovou, která přirovnala Barnevernet k organizaci nacistické mládeže Hitlerjugend, připomněla Gazeta Wyborcza. Poznamenala také, že polská diaspora v Norsku čítá okolo 120.000 lidí a každý rok se z ní do péče norského státu dostávají desítky dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme