‚Chování neslučitelné s rolí diplomata.‘ Norsko kritizuje polského konzula v souvislosti s Barnevernetem

Norské ministerstvo zahraniční vyzvalo Varšavu, aby kvůli nepřijatelnému chování odvolala svého konzula v Oslu. S odvoláním na mluvčího ministerstva Pera Bardalena Wiggena to v pondělí oznámila agentura AFP. Konzul se podle ní angažoval v případech dětí, které odebíral norský úřad pro zajištění sociální a právní ochrany nezletilých Barnevernet.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo norské sociální služby Barnevernet (ilustrační foto) | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

„Důvodem tohoto kroku je jeho chování v řadě konzulárních záležitostí, zejména ve vztahu ke státním úředníkům, které se neslučuje s rolí diplomata,“ prohlásil bez dalších podrobností mluvčí. „Doufáme, že tato záležitost neovlivní naše dobré vztahy s Polskem a s polskou vládou,“ dodal.

Myslím, že dnes už naše jednání všichni chápou, říká norská velvyslankyně k případu dětí Evy Michalákové

Číst článek

Podle norských médií se ale konzul Slawomir Kowalski silně angažoval v odebírání dětí úřadem Barnevernet. Tato instituce je častým terčem domácí i mezinárodní kritiky za svůj nesmlouvavý přístup k rodičům, zejména z řad imigrantů, poznamenala AFP.

Mluvčí ministerstva nicméně trval na tom, že kritika konzula směřuje výhradě k jeho způsobu chování, nikoli k předmětu činnosti.

V České republice si Barnevernet získal mediální pozornost odebráním sourozenců Michalákových jejich rodičům kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů. Jejich matka se po několika letech obrátila se stížností na Norsko k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme