Norsko profituje z rostoucích cen ropy

Země těžící ropu profitují z rostoucích cen černého zlata. Norsko jako jeden z hlavních evropských producentů hlásí ve druhém čtvrtletí roku 2005 nárůst o jednatřicet, respektive o třicet procent, měřeno cenami ropy a plynu. Podle mluvčího norské majoritní státní ropné společnosti Statoil Kaie Nielsena je tento nárůst nejen odrazem současných cen ropy a plynu na světových trzích, ale také důsledkem kvality produkce firmy bez problémů a výpadků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geirangenfjord ve středním Norsku

Geirangenfjord ve středním Norsku | Foto: internet

"Co se týče poptávky, ta se odvíjí od zdrojů; je jich totiž jen tolik, kolik jich je, a to ovlivňuje kalkulaci," připomíná Kai Nielsen. A pohled do budoucna? Norsko má v zásadě jasno, jak si stojí se zásobami, potvrzuje Gunnar Berge, ředitel Norského ropného direktoriátu. "Třetina zásob už byla vytěžena a další dvě třetiny zbývají. Je problematické říci, jak dlouho tyto zdroje vydrží, ale odhadujeme, že ještě asi na padesát let," přibližuje situaci Berge. K tomu se ovšem přidružují i nově objevená naleziště, které má ještě letos v létě prověřit a připravit k těžbě italská společnost ENI.

Ani generace po vytěžení ropných zdrojů v Norsku ale nemusí smutnit. Už nyní mají norské děti zajištěnu slušnou existenci v podobě ropného fondu. "Tento ropný fond čítá nyní kolem jednoho tisíce miliard norských korun," prozrazuje Gunnar Berge. "V přepočtu na české koruny jsou to čtyři biliony korun," říká velvyslanec České republiky v Norsku Jaroslav Horák a obdivně dodává: "Strategie ropného boomu je ovšem jasně stanovena."

Norové pak z tohoto ropného fondu hojně čerpají. "I když se v minulých letech utratilo mnohem více, koncepčně jde o čtyři procenta ropných příjmů, které se mohou rozpustit v rozpočtu. V posledních letech to bylo kolem šesti procent," prozradil Českému rozhlasu ředitel Norského ropného direktoriátu Gunnar Berge.

Markéta Pešková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme