Norsko si připomnělo první výročí útoků Breivika. Zemi nezměnil, řekl premiér

Norsko uctilo minutou ticha památku 77 obětí, které přesně před rokem zabil extremista Anders Breivik. Přestože atentát ohromil celou společnost a vedl k přísnějším bezpečnostním opatřením, Norsko chce dále zůstat otevřené. Například budovu parlamentu nehlídá více policistů než před rokem a stejné je to i v ulicích hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě pokládá růži za oběti loňského vraždění Anderse Breivika u katedrály v norském Oslu | Zdroj: ČTK

Pietními akcemi po celé zemi si dnes Norsko připomnělo památku 77 obětí útoků pravicového extremisty Anderse Breivika, který před rokem zabil v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí.

Podle norského premiéra Jense Stoltenberga sice Breivik způsobil mnoho bolesti a škod, nepodařilo se mu ale Norsko změnit.

„22. červen loňského roku byl útok na naši otevřenou společnost. Podařilo se nám ale, že mnohem více lidí se účastní politických debat, více lidí vstupuje do politických stran a různých spolků a důvěra v naší společnosti vzrostla. Takže naše odpověď je větší otevřenost a více demokracie,“ prohlásil.

Stoltenberg v přítomnosti krále Haralda V. položil věnec před vládní budovu v centru Osla, kde při explozi zahynulo 8 lidí.

Na ostrově Utöya se sešli pozůstalí po obětech masakru a ti, kdo ho přežili. Na tichou vzpomínkovou akci na ostrově měli za přísných bezpečnostních opatření přístup jen osoby přímo postižené tragédií. Vypustili balón naplněný héliem ve tvaru srdce, ke kterému přivázali osobní vzkazy.

Anders Breivik stojí od dubna před soudem, k útokům se přiznal, označuje se ale za nevinného. Čeká ho doživotní pobyt buď ve vězení, nebo v psychiatrickém zařízení. Rozsudek má padnout 24. srpna.

Zdenka Turková, Ľubomír Smatana, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme