Norská policie vyšetřuje střelbu u gay baru jako islamistický terorismus. Mohlo jít o zločin z nenávisti

Norská policie vyšetřuje noční střelbu u gay baru v Oslu jako extrémní islamistický terorismus. Podezřelého ze střelby, který pravděpodobně jednal bez kompliců, policie zadržela nedaleko místa činu a obvinila ho z vraždy. Odpoledne Norsko zvýšilo stupeň ohrožení terorismem ze třetího na pátý, tedy nejvyšší. Při střelbě zemřeli dva lidé, počet zraněných se vyšplhal na 21, z toho deset je zraněných těžce, uvedla veřejnoprávní stanice NRK.

Oslo (Aktualizováno: 16:14 25. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská policie (ilustrační foto)

Norská policie vyšetřuje střelbu u gay baru v Oslu jako teroristický čin | Foto: Hakon Mosvold Larsen / NTB | Zdroj: Reuters

Zadrženým je 42letý Zaniar Matapour, který má norské občanství a pochází z Íránu. Už dříve byl v hledáčku policie, teď odmítá vypovídat. Policie ho obvinila z vraždy, pokusu o vraždu a z teroristických činů, řekl na tiskové konferenci prokurátor Christian Hatlo. Jednou z hypotéz je, že šlo o zločin z nenávisti, dodal.

Střelba u nočního klubu v Oslu si vyžádala dva mrtvé a na desítku vážně zraněných

Číst článek

Policie ještě během noci prohledala byt zadrženého, zabavila dvě střelné zbraně, jednu ruční a jednu automatickou, a také dva telefony.

Podezřelý má za sebou dlouhou historii násilí a výhrůžek, a norská tajná služba PST ho měla v hledáčku od roku 2015 v souvislosti s obavami z jeho radikalizace a členstvím v islamistické extremistické síti, uvedl na odpolední tiskové konferenci šéf PST Roger Berg.

Tajné služby podle něj se zadrženým během uplynulého měsíce hovořily, násilné úmysly však u něj nezaznamenaly. Berg zmínil také předchozí duševní obtíže zadrženého. 

Norskou metropolí měl v sobotu projít průvod za práva komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), pořadatelé ho ale na doporučení policie zrušili, uvedla stanice TV2.

Stovky lidí zákazu nedbaly a vydaly se po trase průvodu s duhovými vlajkami za skandování hesla „boj pokračuje“.

Norsko si letos připomíná 50 let od povolení vztahů osob stejného pohlaví. K pochodu známého jako „Oslo Pride Parade“ (v českém překladu pochod hrdosti v Oslu) se vázalo mnoho doprovodných akcí.

Útok na nevinné lidi

Byl to „krutý a hluboce šokující útok na nevinné lidi,“ napsal na facebooku norský premiér Jonas Gahr Störe. „Zatím nevíme, co za tímto hrozným činem stojí, ale queer lidem, kteří mají strach a truchlí, chci říct, že stojíme při vás,“ dodal. V podobném duchu se vyjádřilo i několik dalších vládních činitelů.

„Brutální a hrozné,“ napsal na twitteru předseda norského parlamentu Masud Gharahkhani, který se narodil v Íránu a do Norska se přistěhovat v pěti letech. „Lidé byli ve městě, aby prožili rozmanitost a lásku. Postarejte se o sebe navzájem,“ dodal.

Sterke bilder fra Oslo. At noe så brutalt og forferdelig kan skje. Mennesker var i byen for å ferie mangfold og kjærlighet. Ta vare på hverandre❤️

07:04 – 25. 06. 2022

9 89

Střelba se odehrála kolem jedné hodiny ranní na třech místech v bezprostřední blízkosti, a to u podniku London Pub, jazzového klubu Herr Nilsen a stánku s rychlým občerstvením. Policie dostala první upozornění 14 minut po jedné hodině. Podezřelý byl zadržen o pět minut později, uvedla agentura AFP.

Norsko je relativně bezpečná země, v roce 2011 jí ale otřásl útok pravicového extremisty Anderse Behringa Breivika. Ten 22. července 2011 nejprve ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme