Norský soud poslal útočníka z Kongsbergu do vazby. Vrah pěti lidí ji stráví v psychiatrickém zařízení

Norský soud uvalil čtyřtýdenní vazbu na Dána Espena Andersena Braathena, který je podezřelý ze středeční vraždy pěti lidí v norském městě Kongsberg. Muž, který při výslechu přiznal, že v Kongsbergu útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi, vazbu stráví v uzavřeném psychiatrickém zařízení, uvedla policie. Vyšetřovatelé stále neznají motiv činu, přednostně ale nyní pracují s verzí, že útok souvisel s duševním onemocněním podezřelého.

Oslo (Aktualizováno: 19:32 15. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská tajná služba ve čtvrtek sdělila, že útok vypadá jako teroristický čin | Foto: NTB | Zdroj: Reuters

„Espen Andersen Braathen bude preventivně držen ve vazbě po dobu čtyř týdnů, z toho dva týdny v izolaci,“ uvedla v pátek soudkyně Ann Mikalsenová.

Útok v městě Kongsberg nese známky teroristického útoku, oznámily norské bezpečnostní služby

Číst článek

Podle prokurátorky Ann Irén Svaneové Mathiassenové nepůjde Braathen do cely, ale stráví vazbu pod dohledem lékařů. „Ve čtvrtek večer byl po posouzení zdravotního stavu předán do péče zdravotnických služeb,“ řekla k případu dánského občana prokurátorka Mathiassenová. Braathen podle policie spolupracuje s úřady a dalšímu zadržování se nebrání.

Experti podrobují Braathena od čtvrtka psychiatrickému vyšetření, jehož výsledek rozhodne, zda může být odsouzen k vězeňskému trestu, nebo nastoupí psychiatrickou léčbu, napsala agentura Reuters. Posuzování duševního stavu podezřelého potrvá zřejmě několik měsíců.

Policie už dříve uvedla, že Braathen v minulosti konvertoval k islámu a že existovaly informace o jeho možné radikalizaci. Norská tajná služba ve čtvrtek sdělila, že útok vypadá jako teroristický čin. Vyšetřovatelé zatím náboženský motiv útoku ani terorismus nevyloučili, podle nich je ale pravděpodobnější, že pachatele k vraždám pohnula jeho duševní porucha.

„Hypotéza, která je po prvních dnech nejsilnější, je ta, že v pozadí stálo onemocnění,“ řekl na tiskové konferenci policejní inspektor Per Thomas Omholt. Upřesnil také, že Braathen použil celkem tři zbraně, neuvedl ale podrobnosti.

V nové norské vládě jsou dva přeživší Breivikova útoku. Většinu kabinetu tvoří ženy

Číst článek

Pět obětí

Sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, útočil lukem a šípy i dalšími zbraněmi ve středu večer na několika místech v centru Kongsbergu. Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Podezřelý podle policie jednal sám. Zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil.

V Kongsbergu, který se nachází asi 70 kilometrů jihozápadně od Osla a má kolem 28 000 obyvatel, se ve čtvrtek večer shromáždili lidé se svíčkami k modlitbám. „Jsme malá komunita a musíme tu být jeden pro druhého,“ řekla AFP 29letá učitelka Kristine Johansenová.

Návštěva premiéra

Do města v pátek odpoledne dorazil nový norský premiér Jonas Gahr Störe a také ministryně spravedlnosti Emilie Engerová Mehlová. Premiér položil kytici bílých růži na jednom z pietních míst u supermarketu, kde útok začal. Podle agentury AP vypadal Störe zasmušile.

„Známe Kongsberg jako bezpečné město. Neuvěřitelné se ale také může stát,“ uvedl premiér a označil středeční události za "brutální a nesmyslný" útok. „Musíme stát při sobě a být tu jeden pro druhého, ale také zabránit tomu, aby se něco podobného opakovalo,“ uvedl rovněž premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme