Lukem na jihovýchodě Norska útočil třicetiletý občan Dánska. V minulosti konvertoval k islámu

Norská policie podezírá ze středeční vraždy pěti lidí mimo jiné lukem a šípy dánského občana, který žije ve městě Kongsberg, kde k útoku došlo. Muž byl ve středu večer zadržen a obviněn, uvedla DPA. Regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud řekl, že muž konvertoval k islámu a policie o jeho možné radikalizaci věděla.

Oslo (Aktualizováno: 10:29 14. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník | Foto: NTB | Zdroj: Reuters

„Zadržený byl v noci na dnešek (čtvrtek) vyslechnut a přiznal se k určitým faktům souvisejícím s případem,“ prohlásila prokurátorka Ann Irén Svaneová Mathiassenová. „Uvidíme, zda oficiálně přizná vinu,“ dodala Mathiassenová, podle níž byl muž policii z dřívějška známý.

Na jihovýchodě Norska zaútočil muž s lukem a šípy, zabil pět lidí a další dva zranil

Číst článek

Policie sdělila, že zadržený je 37letý muž s dánským občanstvím, který má dánskou matku a norského otce. Norská televize TV uvedla, že se podezřelý léčil s blíže neupřesněnými zdravotními problémy a že v minulosti konvertoval k islámu. To později potvrdila i policie. Regionální policejní šéf Ole Bredrup Saeverud uvedl, že o jeho radikalizaci věděli.

Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg, které se nachází nedaleko metropole Osla, pět lidí a další dva zranil. Oba zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píšou norská média.

První hlášení o muži s lukem a toulcem šípů, který střílí po lidech, přišlo v 18.13. Policie později uvedla, že útočil i dalšími zbraněmi. Útok začal v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Několik lidí bylo zabito přímo v obchodě. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který bych v tu chvíli mimo službu.

Norsko si připomíná deset let od největšího teroristického útoku. Breivik zabil 77 lidí

Číst článek

Útočník se pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18.47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme