Norsko se omluvilo ženám pronásledovaným po válce za vztah s nacisty

Norská vláda se oficiálně omluvila norským ženám, které za okupace navázaly vztah s německými vojáky a po druhé světové válce za to čelily pronásledování. Informovala o tom agentura AFP.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norská premiérka Erna Solbergová | Foto: Fotobanka Profimedia

Podle norského střediska pro studium holokaustu a náboženských menšin mělo poměr s německými vojáky za války 30 až 50 tisíc Norek.

Ty po válce kromě nenávisti veřejnosti čelily perzekuci ze strany úřadů, ať už to bylo zatýkání bez obvinění, věznění bez soudu, propouštění ze zaměstnání, v některých případech vyhoštění z vlasti či zbavení občanství.

Zemřela poslední nizozemská odbojářka. Sváděla nacisty a zabíjela je v lese

Číst článek

„Po osvobození mnoho mladých norských žen a dívek, které měly intimní vztah s německými vojáky nebo z něj byly podezřelé, bylo vystaveno ostudnému zacházení,“ prohlásila norská premiérka Erna Solbergová na akci připomínající letošní 70. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. „Chtěla bych se jim dnes jménem vlády omluvit,“ dodala.

Nacisté do neutrálního Norska vpadli 9. dubna 1940 a v následujících letech zemi okupovalo více než 300 tisíc německých vojáků.

„Nelze říci, že by se ženy, které měly osobní vztah s Němci, podílely na německých válečných zločinech. Provinily se tím, že porušily nepsaná pravidla a zpronevěřily se morálním hodnotám,“ prohlásila Guri Hjeltnesová, která stojí v čele střediska pro studium holokaustu a náboženských menšin.

Norsko se již v roce 2000 omluvilo asi 10 až 12 tisícům dětí, které počaly Norky s německými vojáky. Také tyto děti si po druhé světové válce zažily v Norsku velké utrpení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme