‚ Jsme připraveni zformovat vládu.‘ Norští sociální demokraté se dohodli na menšinové vládě s centristy

Norská sociálnědemokratická Dělnická strana (AP) se dohodla na menšinové vládě se Stranou středu (SP), informovala v pátek agentura Reuters. Svou politiku a složení vlády představí příští týden.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předseda norské sociálnědemokratické Dělnické strany Jonas Gahr Störe | Foto: Torstein Boe/NTB | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni ve čtvrtek zformovat vládu,“ uvedl šéf AP a pravděpodobně i příští norský premiér Jonas Gahr Störe. Středolevá vláda představí svůj program ve středu 13. října, řekl šéf SP Trygve Slagsvold.

Strana středu byla pro norské sociální demokraty upřednostňovaným koaličním partnerem. O vládě ale vyjednávali několik dní. Centristé, kteří prosazují především zájmy venkovského obyvatelstva z nížin, zastávají v mnoha politických otázkách jiná stanoviska než socialistická levice, která se silně orientuje na ochranu klimatu.

Sociální demokraté, centristé a Socialistická levicová strana (SV) získaly ve volbách 13. září dohromady 89 ze 169 poslaneckých mandátů, takže by v parlamentu měly pohodlnou většinu. SV ale opustila jednání o většinové vládní koalici kvůli rozdílným názorům v otázkách ochrany životního prostředí a rozdělování národního bohatství.

Menšinové vlády jsou v Norsku běžné a také odcházející konzervativní premiérka Erna Solbergová stála po většinu svých osmi let u moci v čele menšinového kabinetu. Solbergová už dříve prohlásila, že odstoupí, jakmile bude šéf Störe připraven převzít moc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme