Záchranáři se u Norska snaží zabránit potopení nákladní lodi. Hrozí únik paliva do moře

U norského pobřeží se v pondělí v bouřlivém počasí dostala do problémů nizozemská nákladní loď s 12 členy posádky. Všechny lidi na palubě se podařilo zachránit, plavidlu ale hrozí potopení. To by podle norských úřadů mohlo způsobit únik paliva do moře. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Video Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Norska se záchranáři snaží zabránit potopení nákladní lodi a rozlití paliva | Foto: Redningshelikopter Florø/Hovedr | Zdroj: ČTK/AP

Loď Eemslift Hendrika vyslala nouzové volání v pondělí dopoledne. Na videonahrávce norského záchranářského centra je vidět, jak z naklánějícího se plavidla skáčou někteří členové posádky do vody a následně je zachrání vrtulník. Další pak vrtulník vyzvedl přímo z paluby.

Plavidlo se v současné době nachází v Severním moři, asi 110 kilometrů západně od přístavu Alesund a 70 kilometrů od pobřeží.

„Hlavní lodní motor přestal během noci fungovat a loď je nyní unášena směrem k pevnině,“ řekl Hans Petter Mortensholm z norské pobřežní správy televizi NRK. Podle něj hrozí, že se převrhne a potopí, což by mohlo způsobit únik paliva z nádrží.

V nádržích má loď zhruba 350 tun těžkého topného oleje a 50 tun nafty. „Podle našich výpočtů máme nyní omezený čas na to jednat, a to zhruba do středečního poledne. Největší starost máme ohledně rizika úniku paliva,“ řekl Mortensholm.

Čekání na volnou cestu skončilo. Suezem po uvolnění kontejnerové lodě Ever Given už propluly všechny lodě

Číst článek

Na místo už míří pracovníci nizozemské společnosti Smit Salvage, která se specializuje na vyprošťování plavidel. Nedávno se podílela například na uvolnění zablokované lodi v Suezském průplavu.

Lidé se Smit Salvage se budou pokoušet porouchané plavidlo stabilizovat, připoutat k tažné lodi a dostat ho do klidnějších vod. Na místě havárie je totiž extrémně nepříznivé počasí a vlny vysoké až 15 metrů.

Loď Eemslift Hendrika o délce 112 metrů vlastněná rejdařstvím Amasus byla postavena v roce 2015 a slouží k transportu menších lodí a jachet. Ty má na palubě i nyní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme