Norsko začíná soudit teroristu Breivika. Může z něj být vězeň, nebo pacient

V norském Oslu začal dlouho očekávaný proces s teroristou Andersem Breivikem. Zpovídat se bude z pumového atentátu v Oslu i ze střelby na ostrově Utøya. Jeho řádění padlo 22. července za oběť 77 lidí a další stovky byly zraněny. Breivikovi za terorismus hrozí až 21 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Breivik během prvního dne soudního líčení | Zdroj: ČTK

Soudci si naplánovali práci na deset týdnů, i když o Breivikově vině je prakticky už dávno rozhodnuto. Pachatel, který má na svědomí 77 lidských životů, byl chycený přímo při činu a k útokům se přiznal, byť sám je nepovažuje za zločin.

Hlavní otázkou tak zůstává, jak bude potrestán. Soud bude muset zjistit, zda je Breivik příčetný a může pykat za své činy ve vězení, nebo jestli nechápe důsledky svého jednání, a musí se proto léčit.

K dispozici má dva protichůdné expertní posudky, a bude tak pravděpodobně hodně záležet na dojmu, jaký Breivik na soudce udělá. Většině Norů ale vadí pomyšlení, že by se z teroristy stal pacient. Měl by tak například právo každý rok žádat o přezkoumání svého duševního zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s Andersem Breivikem sleduje přímo v Oslu zvláštní zpravodaj ČRo Ondřej Bouda

U soudu chce terorista obhajovat svatou válku, kterou vede proti přistěhovalcům a zločinné vládě. Sám sebe vidí jako spravedlivého bojovníka za svobodu a čistotu norského národa.

Jeho právník už dopředu varoval, že Breivikova výpověď bude mnoho lidí šokovat. A veřejnost, která už má zpráv o masakru víc než dost, se obává, že by mohl svými řečmi inspirovat další následovníky.

Breivik začne vypovídat až zítra a bude na to mít přibližně pět dní. Pak se do konce dubna plánuje soud zabývat pumovým útokem v Oslu a od května pak střelbou na ostrově Utøya. Až v červnu těsně před koncem soudu přijdou na řadu expertní posudky týkající se Breivikova duševního zdraví. Poté se ještě bude čekat na vynesení rozsudku.

Činy Anderse Breivika nás nesmí změnit, zdůrazňují Norové před začátkem procesu

Číst článek

V Oslu zatím žádná zvláštní bezpečnostní opatření nepřijali. „K budově soudu je sice zákaz vjezdu, ale to je čistě praktické opatření, protože kolem přenosových vozů stejně není místo. Jinak okolí budovy není nijak zvlášť uzavřené a podle mých informací se ani nic takového neplánuje,“ popisuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda. Naopak je snaha, aby celý proces byl co nejotevřenější.

Zájem lidí o soudní proces je obrovský. A to nejen ze strany novinářů, kterých je akreditováno okolo 1500, ale i mezi pozůstalými či lidmi, kteří Breivikovo řádění přežili. Jenže kapacita místnosti je omezená na několik desítek lidí. Soud se proto bude živě přenášet do speciálních místností po celé zemi, které se tak stanou součástí soudu. Tam mají účastníci řízení možnost sledovat to, co se bude dít v Oslu.

Událost číslo 1

Proces s Andersem Breivikem je v Norsku stále událostí číslo 1. Prakticky každé noviny tématu denně věnují několik stránek. „Dočetl jsem se o něm i v článku o připravované stávce hotelů a restaurací. A to v době, kdy soud ještě nezačal. Ode dneška to pokrytí bude ještě masivnější. Třeba deník VG chystá 80 novinářů, kteří budou po celých 10 týdnů proces sledovat,“ říká zvláštní zpravodaj ČRo.

A tak asi nikoho nepřekvapí, že Norové už toho mají dost. Univerzita v Bergenu udělala průzkum, ze kterého vyplývá, že dvě třetiny lidí si myslí, že se této události média věnují až příliš. A stejný pocit sdílí i řada novinářů. Takže třeba deník Dagbladet chce nabídnout internetovým čtenářům možnost vybrat si, zda chtějí verzi se zprávami od soudu, nebo bez nich.

V Norsku začíná soud s Andersem Breivikem. V Norsku začíná soud s Andersem Breivikem. Oslo první den, před budovou soudu | Foto: Filip Jandourek

Neznamená to však, že by soud lidi nezajímal. Mnohé však rozčiluje spíše způsob, jakým se o celém případu píše. I kvůli tomu tady většina obětí a pozůstalých vyhlásila informační embargo. Nechtějí se bavit s novináři, aby alespoň na chvíli nejen sobě nepřipomínali prožité hrůzy. Protože v příštích týdnech se to bude do detailů rozebírat u soudu znovu.

Ale i tak zůstává řada otázek, na které chtějí Norové znát odpovědi. Především zda je Breivik příčetný, o čemž také bude rozhodovat soud. A potom třeba také proč došlo k tolika chybám při policejním zásahu proti teroristovi, což by měla osvětlit zvláštní vyšetřovací komise, jejíž zpráva se očekává až v létě.

Ondřej Bouda, Martin Hromádka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme