Norsko v sobotu zruší většinu opatření proti covidu. Očkování má v zemi dokončeno 67 procent lidí

V Norsku od sobotního odpoledne přestane platit drtivá většina opatření proti šíření covidu-19. Podle agentury Reuters to oznámila premiérka Erna Solbergová. Země tak přestane vyžadovat dodržování rozestupů, hromadné akce budou moct využívat plnou kapacitu a otevřít mohou bez omezení i restaurace a noční kluby.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V zemi je podle dat norských úřadů alespoň jednou dávkou očkováno 76 procent lidí (ilustrační foto) | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

„Uběhlo 561 dní od doby, co jsme zavedli nejtvrdší opatření v Norsku v dobách míru. Nyní přišel čas vrátit se k normálnímu životu,“ uvedla Solbergová. Restrikce přestanou platit v sobotu od 16.00 tamního času.

Portugalsko zruší téměř všechna protiepidemická opatření. V zemi je naočkováno 85 % obyvatel

Číst článek

Premiérka zároveň zdůraznila, že i nadále zůstává klíčové, aby se lidé očkovali a izolovali, jakmile se virem nakazí. „Ačkoli pro většinu lidí se vrací normální život, pandemie ještě neskončila. Lidé mohou onemocnět a je tak důležité, aby byli všichni očkovaní,“ doplnila Solbergová.

V zemi je podle dat norských úřadů alespoň jednou dávkou očkováno 76 procent lidí, dokončenou vakcinaci má 67 procent Norů.

Společně s omezeními pro rozestupy, sportovní a kulturní akce nebo stravovací zařízení norská vláda nebude odrazovat ani od cest mimo Evropu. Platná však zůstanou některá omezení pro ty, kteří se do Norska vrací ze zemí z vysokým rizikem nákazy.

Norsko se tímto krokem přidává k zatím úzké skupině zemí, které již veškerá protiepidemická opatření zrušily – v průběhu července k rozvolnění sáhla Velká Británie, od 10. září přestaly platit restrikce proti šíření koronaviru v Dánsku a od 1. října zruší velkou část opatření i Portugalsko. Všechny země argumentují snížením hrozby díky vysoké míře proočkovanosti.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme