Norský soud řeší stížnosti Breivika na nelidské zacházení, atentátník při příchodu hajloval

Odvolací proces v případu údajného nelidského zacházení s uvězněným teroristou Andersem Behringem Breivikem v úterý řešil norský soud. Minulý rok v dubnu už soud rozhodl, že některá atentátníkova práva při jeho věznění byla porušena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders B. Breivik u soudu v Norsku | Zdroj: Reuters

Především pak soud uznal porušení práv kvůli držení Breivika v samovazbě. Soud ovšem odmítl, že by Breivikův soukromý život byl omezen důkladnou kontrolou korespondence. Obě strany se proti verdiktu odvolaly. Pravicový extremista si opět při příchodu k odvolacímu soudu neodpustil nacistický pozdrav.

Z bezpečnostních důvodů zasedá odvolací soud ve vězeňské tělocvičně ve Skien, kde je zároveň Breivik vězněn. Na jednání soudu dorazil atentátník bez pout. Celý soud má jednat do středy 18. ledna, kdy však bude rozsudek vynesen zatím není zřejmé. Breivikovu výpověď by si soud měl poslechnout ve středu a doposlechnout ve čtvrtek.

Byl jsem přesvědčen, že je to jen hra, vzpomíná přeživší na Breivikův útok před 5 lety

Číst článek

Soudní experti odhadují, že klíčovým tématem celého procesu bude otázka, jak přísná bezpečnostní opatření mohou být u tak nebezpečného vězně uplatňována, aby nešlo o porušování lidských práv. Dalším bodem jednání pak bude diskuse o tom, zda podmínky ve věznici mají negativní vliv na Breivikovo duševní zdraví. Sám Breivik tvrdí, že ho stát chce dohnat k sebevraždě.

Anders B. Breivik u soudu v Norsku | Foto: ČTK

Vězeňský systém v Norsku je nastavený spíše na nápravu odsouzených než na trest. Většina veřejnosti tak považuje podmínky vězněného Breivika za velmi lidské. Ve věznici Skien má Anders Breivik k dispozici celkem tři cely. Jedna je obytná, druhá pracovní a třetí tréninková. Dohromady mají tyto cely 30 metrů čtverečních.

Breivik se po celý den může po celách svobodně pohybovat. Nedostatkem denního světla netrpí. V celách je pro něj připravený například psací stůl, televize s DVD přehrávačem, X-box, elektronický psací stroj nebo běhací pás. Bez pout na rukou si může uvařit jídlo nebo kávu. Atentátník se s ostatními vězni může stýkat. A dvakrát týdně může s dozorci trávit čas ve společenské místnosti.

Ve vládní čtvrti v Oslu Breivik 22. července 2011 odpálil nálož, která zabila osm lidí. O chvíli později postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya. Breivik se otevřeně hlásí k nacismu a odsuuzuje multikulturní společnost. V roce 2012 byl za svoje činy odsouzen na 21 let za mřížemi. To je nejvyšší jednorázový trest, který lze v Norsku uložit. Trest lze ovšem opakovaně prodlužovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme