Norský terorista je zapálený stoupenec Izraele, všímají si média

Norský terorista, který v pátek zavraždil skoro sto lidí, se velmi silně vyjadřoval na podporu Izraele a Židů. Všímají si toho izraelská média. Už dříve se vědělo, že Anders Breivik projevoval ostře protimuslimské názory. Jak teď zaznamenal deník Jerusalem Post, v obsáhlém manifestu svých názorů Breivik třistašedesátkrát zmiňuje Izrael a víc než třistakrát se objevuje slovo Židé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Behring Breivik, stylizace z www.freak.no | Zdroj: Reuters

Už dříve se objevily náznaky, že Breivik je radikální stoupenec křesťanského sionismu, tedy ideologie, která na Blízkém východě z náboženských pozic staví zájmy Židů a Izraele nad zájmy Palestinců.

Agentury Jewish Telegraphic Agency zmiňuje, že křesťanský terorista Breivik se hlásil k plánům etnicky vyčistit Západní břeh Jordánu a pásmo Gazy od Palestinců. Na mušku si Breivik bere i západní média, která kriticky referují o Izraeli.

Agentura v této souvislosti cituje experty, podle kterých v poslední době pravicoví extremisté v Evropě nacházejí stále větší sympatie k Izraeli a k Židům. O to více se prý pak totiž mohou vymezovat vůči muslimům.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme