Norský úřad chce Michalákovou zbavit rodičovských práv k odebraným synům

Norská sociální služba Barnevernet chce, aby Češka Eva Michaláková přišla o rodičovská práva vůči svým dvěma synům, které norský úřad matce před lety odebral a svěřil do péče pěstounů. Otci mají zůstat práva ke staršímu synovi. Michalákovým norská sociální služba odebrala syny v květnu 2011 kvůli podezření na údajné zneužívání, které se však neprokázalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek

Norská strana kroky odůvodňuje i medializací případu. Sama Eva Michaláková postupu úřadu nerozumí.

„Spousta rodičů tady v Norsku používá medializaci jako jediný prostředek toho, aby sdělili pravdu o tom, co se děje ve zdejším systému. A oni i toto použili proti mně,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji v kauze bratrů Michalákových mluvili poslankyně TOP 09 J. Chalánková a ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Z. Kapitán

Podle ministerstva práce a sociálních věcí úředníci Barnevernetu sledovali veřejné dění a česká média od loňského jara. Úřad jako další důvod uvádí i to, že Michaláková odmítla vydat pasy dětí pěstounům.

Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) označila návrh norského úřadu za naprosto překvapivý. „Navrhovaná opatření jsou podle mého názoru zcela neadekvátní současnému stavu podmínek v biologické rodině. Za svůj resort budu koordinovat kroky směřující proti nedůvodnému prosazení navrhovaných opatření,“ ujistila.

Aktuální vývoj situace je podle MPSV v příkrém rozporu s výsledky jednání na vysoké úrovni, které proběhlo 3. března v Oslu, a při kterém byla česká strana ujištěna, že v případu chlapců Michalákových nepřipadá v úvahu osvojení zejména proto, že o děti biologická rodina jeví zájem, a že medializace případu nebude Evě Michalákové ke škodě.

Podle ministerstva reagoval Barnevernet na návrh Michalákové na navrácení chlapců do rodiny. Návrh je datován 16. 4. 2015 a byl postoupen příslušné krajské komisi, která bude nyní o obou návrzích rozhodovat.

MPSV také připomíná, že letos 22. dubna byla doručena českým orgánům zpráva zástupce krajského guvernéra pro Buskerud, který byl určen jako česko-norský komunikační bod. A kromě zmínky o úvaze nad adopcí mladšího ze synů ve zprávě není informace o návrhu na zbavení rodičovských práv.

„Zůstává pro mě otázkou, proč ve zprávě není o návrhu Barnevernetu žádná zmínka, přestože byl v době doručení této zprávy zřejmě již podán. Norské orgány zatím tento nesoulad nevysvětlily,“ uvedl ředitel Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.

Sídlo norské sociální služby Barnevernet | Foto: Jaromír Marek

Proti úmyslu adopce se jím vedený úřad důrazně ohradil již koncem dubna a dosud nedostal reakci norské strany.

České úřady budou podle Kapitána dál postupovat podle dřívějšího zadání předsedy vlády, tedy směřovat aktivity k tomu, aby bylo naplňováno právo Evy Michalákové na spravedlivý proces.

„Tedy aby ten proces probíhající v Norsku byl férový, přezkoumatelný, objektivní, a aby opatření norských orgánů respektovalo právo na rodinný život, tak jak se k němu Evropský soud pro lidská práva v minulosti opakovaně vyjádřil,“ řekl Kapitán.

Právě před evropským soudem by podle něj mohla v případě přetrvávajících rozporů věc skončit. „Ten je jakýmsi jediným arbitrem pro oba dva státy,“ dodal Kapitán.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme