Norský útočník své oběti pravděpodobně nezabil střelbou z luku. Použil bodnou zbraň, tvrdí policie

Útočník z norského města Kongsberg své oběti minulý týden zabil pravděpodobně bodnou zbraní, a nikoli střelbou z luku. V pondělí o tom informovala policie. Už dříve bylo známo, že útočník byl ozbrojen několika různými zbraněmi, ale hovořilo se hlavně o luku a šípech. Ty ale před dokončením útoku, který se odehrál na několika místech centra Kongsbergu, podle policie ztratil nebo se jich zbavil.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník ve středu večer zabil ve městě Kongsberg pět lidí | Zdroj: Reuters

„V určité chvíli se zbavil nebo ztratil svůj luk a své šípy,“ sdělil inspektor Per Thomas Omholt na tiskové konferenci. „V Hyttegatě (centrální části města) zabil pět lidí bodnou zbraní na soukromých i veřejných místech,“ dodal zástupce policie.

Norský soud poslal útočníka z Kongsbergu do vazby. Vrah pěti lidí ji stráví v psychiatrickém zařízení

Číst článek

Policie dříve uváděla, že podezřelý Espen Andersen Braathen byl ozbrojen lukem a šípy a dalšími dvěma zbraněmi. Nechtěla však upřesňovat povahu těchto zbraní kvůli vyšetřování.

„Vše nasvědčuje tomu, že oběti byly zabíjeny náhodně,“ řekl Omholt. Podle policie útočník zpočátku na více než desítku lidí střílel šípy, ale nikoho touto zbraní nezabil.

Sedmatřicetiletý Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, ve středu večer zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil. Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn. Norská policie přesný motiv činu stále vyšetřuje, ale přednostně pracuje s hypotézou, že útok souvisí se špatným duševním stavem předpokládaného pachatele, což v pondělí Omholt potvrdil.

Braathen se před několika lety na videu přihlásil k islámské víře, policie však v sobotu vyjádřila pochybnosti o tom, zda bral svůj obrat na islámskou víru vážně. Omholt v pondělí potvrdil, že hypotéza motivu činu souvisejícího s konverzí oslabila.

Podezřelý byl předběžně zadržen a je pod lékařským dohledem. Už dříve se ke svému počínání podrobněji vyjádřil, ale nyní už není schopen výslechu, uvedla agentura AFP. Probíhá psychiatrické vyšetření, které má určit, zda je trestně odpovědný za své činy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme