‚Při špatném snímání je možné se nakazit.‘ Světová zdravotnická organizace nepodporuje nošení roušek

Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 . Nic nenaznačuje, že by to něčemu pomohlo, konstatoval v pondělí koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan. Jednou z mála zemí, kde platí povinné nošení roušek na veřejnosti, je Česká republika.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko je jednou z mála zemí, kde platí povinné nošení roušek na veřejnosti. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Ryana roušky představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prý totiž mohou nakazit. „Naše rada: nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,“ řekl v pondělí Ryan.

Rakousko v pondělí oznámilo, že od středy zavede povinnost nošení roušek při nakupování. Roušky budou lidem rozdávány u vchodů do obchodů. Německý ministr zahraničí Heiko Maas v pondělí nevyloučil, že by takové opatření mohlo být zavedeno také v Německu. „Pokud to má smysl, neměli bychom něco takového vylučovat," řekl sociálnědemokratický (SPD) politik deníku Bild.

Kabinet prodloužil omezení volného pohybu v Česku do 11. dubna. Krizový štáb povede Hamáček

Číst článek

Podle Maase ale musí být jisté, že roušky člověka nebo lidi v jeho okolí skutečně ochrání. „Nemá smysl si pověsit na obličej něco, co nemá vůbec žádný ochranný účinek,“ řekl Maas.

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video vyzývající lidi k nošení roušek prý Babiš poslal většině evropských prezidentů a premiérů.

Nebezpečí nákazy doma

Protože v mnoha zemích byla zavedena přísná omezení pro pohyb venku, číhá nyní hlavní nebezpečí nákazy v rodině, upozornil v pondělí Ryan z WHO. „Ve většině částí světa se nyní kvůli omezenému vycházení odehraje většina nakažení v prostředí domovů, v rodině," řekl Ryan. „V jistém smyslu se přenos (nákazy) přesunul z ulice do rodin,“ dodal expert. Proto je podle něj nutné, aby všichni lidé v domácnostech bedlivě sledovali své zdraví.

Podezřelé případy musí být rychle rozpoznány a izolovány od ostatních členů rodiny, nabádal Ryan. Potvrzené nakažené je pak třeba izolovat a ti příbuzní, kteří se mohli také nakazit, musí zůstat v karanténě. Pouze pokud se podaří toto zaručit, bude možné uvažovat o uvolnění přísných restrikcí pro vycházení, poznamenal Ryan.

Další vývoj epidemie

Ryan z WHO se v pondělí opatrně optimisticky vyjádřil také k dalšímu vývoji epidemie v Itálii, která je nejpostiženější zemí v Evropě. Podle něj by omezení pohybu a další opatření z uplynulých dnů měly vést k brzké stabilizaci epidemie, ale i poté bude třeba ostražitosti.

„Doufáme, že Itálie a Španělsko už tam téměř jsou, vir se nevyčerpá sám od sebe, je třeba ho unavit úsilím v oblasti veřejného zdravotnictví,“ poznamenal expert WHO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme