Nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij se dožívá 65 let

Barmské opoziční vůdkyni Su Ťij je 65 let. Nositelka Nobelovy ceny míru ale také letos oslaví své narozeniny pod dohledem armády. Su Ťij strávila za mřížemi či v domácím vězení celých patnáct z posledních dvaceti let. Vojenská junta jí zadržuje hlavně proto, aby se nemohla zúčastnit plánovaných voleb, které jsou vůbec první po dvou dekádách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Londýně protestují proti verdiktu barmského soudu s disidentkou Su Ťij | Zdroj: ČTK

Přineste do naší země svobodu, vyzývá v dopise západním zemím Su Ťij, která narozeniny slaví jen v kruhu nejbližších ve svém domě na břehu rangúnského jezera. Silnice vedoucí okolo jejího domu je z obou stran blokována policejními zátarasy.

Opoziční vůdkyně navíc zůstává bez telefonu a internetu a vojenská junta pronásleduje i její příznivce. Členové Národního hnutí za demokracii, v jehož čele stojí, přesto chtějí na její počest vysadit po celé Barmě na dvacet tisíc stromků.

Vojenská junta ale o jejím propuštění neuvažuje, v domácím vězení jí drží hlavně kvůli konání letošních voleb, které jsou podle kritiků jen zástěrkou k udržení moci.

Robert Mikoláš, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme