Nostalgie uprostřed města zkázy. V aleppském hotelu přebývali slavní cestovatelé, potom přišla válka

Kdysi byl Baron luxusním sídlem, ve kterém s oblibou přebývali cestovatelé z celého světa. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Svůj oblíbený pokoj tu měla spisovatelka Agatha Christie, pobýval tu i Lawrence z Arábie. Hotel Baron v Aleppu symbolizuje dobu, kdy byla Sýrie poklidnou zemí, ve které nacházeli útočiště lidé všech etnik i vyznání. S příchodem války se ale život z oblíbeného sídla turistů postupně vytratil. Dnes je jen smutnou připomínkou míru, který mnohé syrské děti nikdy nezažily.

Aleppo (Sýrie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na terase aleppského hotelu Baron si Roubina Tashjianová, vdova po majiteli rezidence, prohlíží staré fotografie – vzpomínky na šťastnější minulost a poklidnou Sýrii.

Rodina s arménskými kořeny hotel založila v roce 1911 a než byl kvůli zuřící válce před pěti lety uzavřen, poskytoval útočiště dobrodruhům, spisovatelům, králům, letcům, beduínským náčelníkům i prezidentům.

Bar hotelu Baron zeje prázdnotou. Dobu zašlé slávy připomíná jen zaprášené vybavení. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

'Všichni vaříme stejný kibbeh'

V očích Roubiny Tashjianové je hotel Baron součástí té Sýrie, která si cení náboženské a etnické rozmanitosti i otevřenosti vůči vnějšímu světu. Sýrii, která respektuje své kulturní dědictví a památky.

„Syřané jsou směsicí všech možných etnických skupin a kultur. Tohle je velký hrnec, ve kterém je vše promíchané – všichni ale vaříme stejný kibbeh,“ říká Tashjianová s odkazem na tradiční levantské jídlo z drcené pšenice nebo rýže a nakrájeného skopového masa.

Válka zničila vše, díky čemu hotel Baron prosperoval. Dříve tu přitom pobývala třeba spisovatelka Agatha Christie nebo slavný britský cestovatel Lawrence z Arábie. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Usmířit se bude obtížné

Oživení obrazu poklidné Sýrie, jak ho Roubina vidí ve svých vzpomínkách, je ale v nedohlednu. Uprostřed války, která pouta mezi lidmi zcela zpřetrhala, by vyžadovalo usmíření politických oponentů, náboženských uskupení i ekonomických vrstev.

Vzhledem ke stovkám tisícům mrtvých, více než polovině populace, jež musela z domovů uprchnout a stále pokračujícím bojům, se ale tento scénář zdá téměř beznadějný.

Hotel se několikrát stal cílem střel a bombových útoků. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Pro hotel Baron, jehož fungování vždy zcela záviselo na stabilitě a bezpečnosti, byl začátek nepokojů v roce 2011 katastrofickým útokem na vše, díky čemu podnik přežíval.

Východní Allepo bylo pod vládou rebelů až do prosince loňského roku, kdy se jej po měsících obléhání a leteckých útoků zmocnila armáda. Celé území se za tu dobu proměnilo v pustinu.

Před hotelem. Dění v něm s příchodem války utichlo. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Rekvizity z doby míru

Ani hotel ležící na západní straně válečné fronty se střelám nevyhnul. Zasáhly ho malé bomby, včetně jedné, která celé horní patro pokryla šrapnely. Jindy zas bomba proletěla oknem v „orientálním salonku“ a poničila podlahu.

Dobu dnes už zašlé slávy nyní připomínají třeba předměty v „hotelovém kabinetu kuriozit“. Vedle keramik, které majitelům darovali zde pobývající archeologové, tu leží třeba účtenka za pobyt slavného Lawrence z Arábie.

V poschodí se pak nachází oblíbený pokoj spisovatelky Agathy Christie, ve kterém královna detektivních příběhů během četných návštěv Allepa ráda pobývala . U dřevěného stolu se skleněnou deskou napsala i část slavného románu Vražda v Orient Expressu.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme