Čeká Notre-Dame nový vzhled? O podobě věže rozhodne mezinárodní architektonický konkurz

Rekonstrukce centrální věžičky katedrály Notre-Dame, která se zřítila při požáru, bude vycházet z mezinárodního architektonického konkurzu. Po schůzi francouzské vlády, která byla věnována výhradně pondělnímu neštěstí, to oznámil premiér Édouard Philippe. Naznačil, že nová věž by nemusela být věrnou kopií té staré.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížská katedrála Notre-Dame po požáru | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Konkurz nám umožní rozhodnout, zda je potřeba věžičku rekonstruovat v identické podobě, nebo bude třeba katedrálu opatřit novou věžičkou přizpůsobenou technikám a výzvám naší doby,“ citovala Philippea televize BFM TV.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v televizním projevu řekl, že chce, aby rekonstrukce gotické památky byla hotová do pěti let.

Český rozhlas se připojí k benefici za Notre-Dame. Symfonici zahrají na mimořádném koncertě

Číst článek

Podle premiéra představuje tento cíl obrovskou výzvu. Premiér Philippe podle agentury AP dodal, že úřady zatím neprovedly žádný odhad celkové ceny rekonstrukce.

Při pondělním požáru kompletně shořela střecha Notre-Dame a nic nezůstalo také z věže nad křížením centrální a příčné lodě. Také se zřítila část klenby.

Na obnovu katedrály se už za necelé dva dny od vypuknutí požáru shromáždily ve sbírkách stamiliony eur. Philippe slíbil, že „každičké darované euro půjde na rekonstrukci, na nic jiného“. Na správu těchto prostředků má dohlédnout zvláštní výbor. Vláda prý také do týdne předloží zákon, který rozvede „zejména záruky transparentnosti a dobré správy darů“.

Francouzský premiér ve svém středečním vystoupení také poděkoval pařížským hasičům, které označil za hrdiny. „Historie nezapomene, že pařížští hasiči zachránili Notre-Dame a umělecké, historické a duchovní poklady, kterým poskytovala katedrála přístřeší,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme