Technici začali s hloubkovým čištěním olova z okolí katedrály Notre-Dame. Práce potrvají až do 23. srpna

V Paříži v úterý začalo hloubkové čištění bezprostředního okolí katedrály Notre-Dame. Potrvá do 23. srpna a má odstranit olovo, které se uvolnilo při dubnovém požáru, při němž byla zničena střecha i krov. Množství olova naměřené v okolí katedrály tehdy mnohonásobně překračovalo povolené limity.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S odklízením trosek uvnitř požárem poničené katedrály Notre-Dame v červenci pomáhal i robot | Foto: Stephane de Sakutin | Zdroj: Reuters

Policisté od pondělka kolem Notre-Dame rozestavěli bariéry, které ohraničují zónu, jež bude čištěna. Ulice de la Cité bude kvůli tomu uzavřena jak pro chodce, tak pro automobily. Čistit se bude s pomocí vysokého tlaku a saponátů.

Jak odstranit olověný prach v okolí Notre-Dame? Ve hře je neprodyšný sarkofág nebo chemie

Číst článek

Na určitá místa bude použit také speciální gel, který umožní odsátí částic olova. Natírat se bude jeden den a pak bude tři dny schnout. Počítá se, že odstranění této vrstvy potrvá pět dní. Tlaková metoda čištění bude použita na méně znečištěných místech a bude rychlejší.

Kvůli těmto zevrubným pracím bude po příštích deset dní uzavřena stanice metra Cité stejně jako prostranství před katedrálou. Autobusové linky budou odkloněny.

Při požáru, který historickou stavbu zachvátil v noci na 16. dubna, se roztavily tuny olova ze střechy a věže. Katedrála byla v době požáru renovována a tyto práce mají být příští týden obnoveny za mnohem přísnějších bezpečnostních opatření.

null

null

Technici čistí prostranství před školou nedaleko katedrály Notre-Dame:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme