‚Jako kdyby hořel Pražský hrad.‘ Francouzi přispívají na obnovu Notre-Dame

Oprava katedrály podle inženýrů a architektů zabere několik let a vyjde zhruba na miliardu eur. Většinu této částky už přislíbily mezinárodní firmy nebo finanční skupiny. Podílet se ale chtějí i samotní Francouzi a řada z nich se teď chystá přispět na rekonstrukci slavné památky. Jak se dívají na zkázu národní památky, zjišťoval na místě reportér Radiožurnálu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při pohledu na čelo katedrály Notre-Dame a dvě hlavní věže to vypadá, jakoby k žádnému požáru nedošlo | Zdroj: Reuters

Starší paní v dlouhém kabátu se přišla podívat na katedrálu poprvé od pondělního požáru. Říká, že chrám Notre-Dame patří mezi její oblíbené budovy v Paříži. Proto nejdřív vůbec nemohla věřit tomu, že hoří, a že by dokonce měly spadnout dvě čelní věže. Ty se ale naštěstí podařilo zachránit.

„Přišla jsem za katedrálou Notre-Dame jako kdyby to byla moje nemocná kamarádka, která mohla zemřít. Nic takového se ale naštěstí nestalo. Dneska krásně svítí, katedrálu vidím před sebou a to mě těší,“ říká reportérovi Radiožurnálu.

Český rozhlas se připojí k benefici za Notre-Dame. Symfonici zahrají na mimořádném koncertě

Číst článek

Další přítomná, Dominique, vzpomíná, jak o požáru katedrály psala své dceři. Prý ji bolelo srdce a bylo to skoro takové, jako kdyby oznamovala smrt někoho blízkého. I Dominique chce pomoct při rekonstrukci slavné památky: „Ano, chci přispět. Jen nevím, komu mám dát peníze. Zajímá mě, co přesně se s těmi dary stane. Ještě jsem se nerozhodla.“

Národní i mezinárodní dárci

Francouzská vláda zřídila webové stránky pro národní a mezinárodní sbírku s názvem „Obnovme Notre-Dame“. Sdružují celkem čtyři instituce s oprávněním vybírat peníze. Finanční dary už přislíbily taky rodiny Pinaultových a Arnaultových, které obchodují s luxusním zbožím a mají pod sebou značky jako Yves Saint-Laurent nebo Gucci. Dohromady přislíbily přes 300 milionů eur.

„Těm nic chybět nebude. Když jednou něco dají, stále se jim bude dařit dobře,“ myslí si Dominique.

Peníze na rekonstrukci chtějí věnovat i v zahraničí - třeba americké firmy Apple a Disney. A pomoct se chystá taky Roland s manželkou.

Roland je jedním z Francouzů, kteří se rozhodli zapojit do sbírky na obnovu katedrály Notre-Dame. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Ano, chystáme se přispět. Víme, že tu je organizace Fondation du Patrimoine, která sbírá peníze. Myslím, že teď není problém nedostatek peněz. Otázkou ale je, jaké technologie se použijí. Jestli ponecháme dubové krovy nebo jestli bude konstrukce z železobetonu, tak jako třeba v katedrále v Remeši,“ říká Roland.

Požár katedrály Notre-Dame se snažil přirovnat k Praze - podle něj je to takové, jako kdyby hořela celá čtvrť s Pražským hradem.

Přispět na rekonstrukci chce i pařížská radnice, region hlavního města nebo třeba pojišťovací společnost, která chce poskytnout 1300 dubů na stavbu nové střechy. Agentura Reuters ve čtvrtek uvedla, že ocelářská společnost ArcelorMittal nabídla ocel, bude-li k rekonstrukci katedrály potřeba.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme