Pohled se slzami v očích. ‚Notre-Dame už nikdy opravenou neuvidím,‘ lituje starousedlík

Překvapení, smutek, bezradnost, ale i víra. To jsou pocity Francouzů při pohledu na poničenou katedrálu Notre-Dame. Rozsáhlý požár zničil dvě třetiny střechy, vížku, ale taky některé vitráže. Hasičům se podařilo zachránit rozety, obří varhany nebo třeba trnovou korunu, kterou měl podle křesťanské tradice Ježíš na hlavě ještě před ukřižováním.

Reportáž Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při pohledu na čelo katedrály Notre-Dame a dvě hlavní věže to vypadá, jakoby k žádnému požáru nedošlo | Zdroj: Reuters

Při pohledu na čelo katedrály Notre-Dame a dvě hlavní věže to vypadá, jako by k žádnému požáru nedošlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Paříž po požáru katedrály Notre-Dame. Reportáž Martina Baluchy

Několikahodinový boj s plameny ale připomíná hasičský vůz s visutým ramenem, na ochozech jsou vidět červenožluté bundy hasičů, kteří tam kontrolují statiku budovy. Prostranství před katedrálou je pokryté černým popílkem.

„Jsem opravdu velmi dojatý. Katedrála Notre-Dame je součástí mého života v Paříži. Chodíval jsem tam každou neděli. Jsem vděčný všem, kteří se podíleli na té kráse. Velmi mě těší, když tady vidím tolik lidí, kteří se sem chtěli jít podívat, kteří si o tom všem chtěli promluvit. V Paříži se to zase tak často nestává,“ říká Radiožurnálu Francouz Gabriel, který v Paříži žije už delší dobu.

„Je mi tolik, že už nikdy neuvidím opravenou katedrálu a to mě rmoutí. Hned jsem si říkal, že jsem něčeho takového už mohl být ušetřený,“ říká pan Gabriel. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Je to poprvé, co se šel po požáru ke katedrále podívat. Je vidět, že ho pohled na slavnou pařížskou památku zaskočil.

Když vše popisuje, pod brýlemi mu tečou slzy: „Představte si, že jsem byl zrovna doma, a že to byl můj bratr, který bydlí 800 kilometrů odtud, který se díval na televizi a na všechno mě upozornil. Bydlím v 25. patře. Když jsem se dozvěděl, co se děje, hned se běžel k oknu a viděl tu noční můru. Plameny šlehaly opravdu vysoko.“

Gabriel je důchodce. Otázku na věk nechává bez odpovědi - místo ní jen nadzvedne ramena a zase je nechá spadnout. „Je mi tolik, že už nikdy neuvidím opravenou katedrálu, a to mě rmoutí. Hned jsem si říkal, že jsem něčeho takového už mohl být ušetřený,“ dodává Gabriel.

Pětadvacetiletý Jean byl u katedrály v ten večer, kdy začala hořet. Vzpomíná si, že se o požáru dozvěděl, když byl zrovna s přáteli. Potom se s kamarády vydali k památce a cestou potkávali lidi, jak se modlí a zpívají. „Všude byly ohně. Bylo to opravu hrozné. Katedrála ale naštěstí stále stojí,“ říká. 

Pětadvacetiletý Jean byl u katedrály v ten večer, kdy začala hořet | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Ministr vnitra Christophe Castaner potvrdil, že potrvá nejméně dva dny, než se podaří budovu zabezpečit. Ministerstvo vnitra taky potvrdilo, že požár narušil konstrukci budovy hlavně v místech klenby a štítu nad hlavní chrámovou lodí. Rekonstrukci katedrály bude ve středu řešit vláda na své schůzi.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme