Jak odstranit olověný prach v okolí Notre-Dame? Ve hře je neprodyšný sarkofág nebo chemie

V Paříží začínají čistit okolí katedrály Notre-Dame od olověného prachu. Ten se do blízkosti katedrály dostal po jejím dubnovém požáru a následné rekonstrukci. Nejnovější měření u některých lidí potvrdila vyšší koncentraci olova v krvi. Odbory a místní sdružení požadují proto vytvoření neprodyšného sarkofágu kolem celé katedrály. Takové opatření je však podle pařížské radnice příliš komplikované a s olověným prachem chce bojovat jinak.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedinci, firmy, komunity či nadace slíbili na opravy katedrály celkem 850 milionů eur, tedy v přepočtu 21,7 miliardy korun. Přispívat mohou také lidé v Česku. Přispívat mohou na konto 1387680243/2700.

Detail katedrály Notre-Dame po požáru | Foto: Stephane de Sakutin | Zdroj: Reuters

Při dubnovém požáru pařížské katedrály shořelo podle dostupných zdrojů více než 400 tun olova, a to hlavně ze střechy a úzké věže z 19. století, která se při požáru zřítila. Olověné částice se následně dostaly do okolí katedrály - hlavně na náměstí před katedrálu a na nedaleká nábřeží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olověný prach v okolí Notre-Dame

Podle investigativního serveru Mediapart různá laboratorní měření potvrdila, že koncentrace olova na některých místech o hodně převyšují povolené normy. Například přímo v katedrále mají být naměřené hodnoty až 740 krát vyšší, v okolních ulicích dokonce až 800 krát.

Nebezpečné olovo

OBRAZEM: Katedrála Notre-Dame ještě není bezpečná, aby začala její obnova, řekl hlavní architekt

Číst článek

Pařížská radnice proto podnikla preventivní kroky a uzavřela koncem července dvě školy, ve kterých se o prázdninách pro děti pořádaly volnočasové aktivity. Snaží se tak předejít možné otravě olovem, která je u dětí pravděpodobnější, protože se jejich nervový systém teprve vyvíjí.

Vdechnuté olovo se může rozšířit do mozku, ledvin a jater a způsobit otravu - tzv. saturnismus - který může za další nevratná neurologická onemocnění.

Odbory i různá sdružení chtějí nyní celou katedrálu izolovat a umístit nad ní neprodyšný sarkofág. „Dalo by se uvažovat o velkém stanu s kovovou strukturou a kolem by byla plachta. Bylo by jich víc a mezi sebou by byly teplotně uzavřené,“ řekl pro televizi France 24 Benoit Martin z odborové centrály CGT.

Pařížská radnice se podobnému opatření nabrání, nicméně tvrdí, že by bylo příliš komplikované.

Odstranění prachu

Francouzští poslanci schválili sporný zákon o opravách Notre-Dame, podle opozice je uspěchaný

Číst článek

Kvůli vysoké koncentraci olověného prášku v okolí slavné památky, je pozastavena její rekonstrukce. Pokračovat by měla od příštího týdne za přísnějších bezpečnostních podmínek. Rektor katedrály Notre-Dame v rozhovoru pro rádio Europe 1 zdůraznil, že všichni, kdo pracují na rekonstrukci památky, budou muset projít dekontaminační sprchou.

Olověný prach má být z katedrály odstraněn dvěma způsoby. Jednou z nich je aplikace speciálního gelu, který by do sebe měl částečky olova nasát. Rozetření gelu by mělo trvat jeden den, pak by měl tři dny schnout. Poté bude možné jej i s částečky olova setřít.

Druhou metodou je aplikace chemické látky, která by měla zlepšit vlastnosti speciálního nátěru na kontaminované plochy. Pařížská radnice chce být s těmito pracemi hotova do začátku školního roku.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme