OBRAZEM: Solidarita s Notre-Dame v barvách. Trikolora svítila v Praze i New Yorku

Petřínská rozhledna, newyorské mrakodrapy i petrohradská Ermitáž. Různá místa po světě si během úterý a noci na středu připomněla požár pařížské katedrály Notre-Dame. České hlavní město nechalo „pražskou Eiffelovu věž“ nasvítit v barvách francouzské trikolory. V New Yorku ve stejných barvách zářila slavná Empire State Building nebo One World Trade Center.

Praha/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pařížské katedrále vypukl požár v pondělí večer, hasiči památku uhasili a statika je podle odborníků neporušena. Petřínskou rozhlednu město rozsvěcuje k připomenutí významných okamžiků.

„Soucítíme s Paříží! Také Praha poznala, jak je bolestivé vidět národní symbol v plamenech. Požár Notre-Dame se nás proto dotýká o to víc,“ řekl v úterý pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Co hořelo v Notre-Dame? 21 hektarů dubového lesa, obnova krovu potrvá mnoho let, říká odborník

Číst článek

Světla se na rozhledně rozsvítila po setmění. Naposledy se Petřínská rozhledna rozsvítila loni v srpnu k uctění památky tří českých vojáků, které v Afghánistánu zabil sebevražedný atentátník. Tehdy šlo trikoloru českou.

Na znamení solidarity s Francouzi a francouzskými katolíky zazářila trikolora i na newyorském Manhattanu. „Když jsme viděli záběry toho ničivého požáru, který zpustošil jednu z nejposvátnějších a nejproslulejších náboženských památek svět, rozbolela nás srdce,“ cituje newyorského guvernéra Andrewa Cuomua americká televize CBS.

Guvernér také dodal, že si váží práce pařížských hasičů. „New York je solidární s Francouzi a katolíky, kteří jsou po celém světě zarmouceni touto obrovskou ztrátou,“ uvedl Cuomo.

Solidární byli i Rusové, když jedno z největších muzeí v Rusku i na světě, tedy petrohradská Ermitáž, svěsila v úterý ruskou státní vlajku na půl žerdi. Snímek přinesla agentura Reuters.

‚Ztráta pro celé lidstvo‘

Lítost kvůli poškození devět století staré významné pařížské památky vyjádřila řada státníků. Vzkazy podpory adresované francouzským občanům a politickým představitelům přišly od papeže Františka, amerického prezidenta Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina, od vrcholných představitelů EU, ale i z Japonska či Libanonu a také od představitelů světových církví.

Patriarcha koptských křesťanů Tavadros II. uvedl, že poškozená katedrála je „ztrátou pro celé lidstvo“. Imám káhirské mešity Al-Azhar, šajch Muhammad Ahmad Tájib, na facebooku napsal: „Naše srdce jsou s našimi bratry ve Francii.“

Vatikánský ministr kultury, kardinál Gianfranco Ravasi, katedrálu přirovnal k živé bytosti a vyjádřil přesvědčení, že po obnově opět bude „tlukoucím srdcem Francie“.

Nabídky konkrétní pomoci, včetně finančních příspěvků, přichází z celého světa. Asistenci v podobě expertů nabídl například Vatikán i Česko.

Pomoc prostřednictvím svých restaurátorských dílen a ateliérů je připraven poskytnout Pražský hrad, napsal Macronovi prezident Miloš Zeman. Nabídku pomoci, včetně finanční, avizoval i premiér Andrej Babiš. Ministr kultury Antonín Staněk už v pondělí nabídl pomoc českých odborníků při obnově chrámu a později uvedl, že jeho úřad chystá veřejnou sbírku.

haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme