Přípravy na rekonstrukci katedrály Notre-Dame začaly. Francie vybrala prvních osm dubů na krovy

Stavaři ve Francii vybrali prvních osm dubů, které se použijí pro výrobu krovu věže pařížské katedrály Notre-Dame. Jedná se o symbolickou přípravnou etapu v rekonstrukci francouzské památky, kterou v dubnu 2019 zasáhl silný požár. Celkem bude na opravu potřeba tisícovka stromů z celé Francie, píše agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížská katedrála Notre-Dame | Foto: Chau-Cuong Lê | Zdroj: Reuters

Polovinu všech dubů na stavbu krovů a žebroví bude pocházet ze státních a obecních lesů. Druhou polovinu, tedy 500 dubů, věnovalo 150 soukromých majitelů lesů.

Kameny na opravu chrámu Notre-Dame mají najít geologové. Důležitý bude vzhled i velikost

Číst článek

První poražený strom měl metr v průměru a 20 metrů na výšku. U jeho kmene tuto etapu rekonstrukce chrámu společně zahájili ministr zemědělství Julien Denormandie a ministryně kultury Roselyne Bachelotová, která na kmen stromu umístila symbolické číslo jedna.

Duby budou pokácené do konce března, pak je převezou na pilu. Částečně zpracované dubové dřevo pak bude 12 až 18 měsíců ležet, aby mělo vlhkost méně než 30 procent, potřebnou pro stavbu. Výsledné trámy by podle šéfa rekonstrukce v katedrále měly vydržet dalších osm až deset století.

Slavnostní otevření opravené katedrály je v plánu v dubnu 2024, přesně pět let od požáru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme