Jasný cíl: najít zdroj. Policejní experti začali s vyšetřováním požáru uvnitř Notre-Dame

Deset dní po mohutném požáru, který zničil část pařížské katedrály Notre-Dame, začínají policejní experti uvnitř chrámu pátrat po indiciích jeho možných příčin. Vyšetřovatelé zatím nevyloučili žádnou z možností, za nejpravděpodobnější však podle francouzských médií označují elektrický zkrat.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sutiny uvnitř katedrály z poničené střechy. | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Týmy odborníků z několika oddělení francouzské policie a hasičů mají za úkol vystopovat přesné místo, odkud se oheň začal šířit. Analyzovat budou podlahu, zdi i veškeré části kamene a dřeva, které byly před požárem součástí klenby a střechy katedrály.

Dělníci při stavbě lešení na Notre-Dame kouřili. ‚Nedopalek ale příčinou požáru nebyl,‘ hájí je firma

Číst článek

Podle mluvčího francouzských hasičů Érica Broardiea budou místo vzniku požáru hledat podle intenzity barev, které oheň na jednotlivých prvcích stavby zanechal.

„Někdy to čtení bývá dlouhé, protože oheň zanechává řadu velmi zřetelných a jasných vizuálních stop,“ řekl Broardie rozhlasové stanici Europe 1.

Zkrat vedení

Experti už minulý týden zkoumali některé části zdevastovaného gotického chrámu včetně dvou věží na jeho čelní straně, z bezpečnostních důvodů však dosud nemohli vstoupit do všech prostorů hlavní lodě. Právě tam by chtěli najít klíč ke zjištění příčin.

Francouzská média dříve informovala, že vyšetřovatelé za nejpravděpodobnější příčinu vzplanutí katedrály považují zkrat na elektrickém vedení.

V Rudolfinu se uskutečnil koncert na podporu Notre-Dame, zahráli i rozhlasoví symfonici

Číst článek

Dělníci, kteří dlouhodobě prováděli restaurátorské práce na centrální věžičce budovy, používali elektrická světla a výtah. Podle vyjádření stavební společnosti dodržovali pracovníci přísná bezpečnostní opatření.

Vyšetřovatelé zatím zcela nevyloučili ani možnost, že požár způsobil člověk, podle médií ji však nepovažují za příliš pravděpodobnou. Podle televize BFM TV však na lešení, které používají dělníci, často pronikali nepovolaní lidé.

Pomoci vyšetřování by mohly i záběry z kamery, která vytvářela časosběrné video rekonstrukce a zachytila i chvíle, kdy katedrála začala minulé pondělí večer hořet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme