Japonské hlavní město Tokio a tři sousední regiony čeká měsíc ve stavu nouze. I kvůli olympijským hrám

Japonská vláda ve čtvrtek rozhodla o vyhlášení stavu nouze v hlavním městě Tokiu. Platit bude od pátku do 7. února, informovaly světové agentury. Metropole ve čtvrtek zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku epidemie. V Tokiu se za posledních 24 hodin nakazilo 2447 lidí.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský premiér souhlasil s vyhlášením stavu nouze také z toho důvodu, že hlavní město má letos hostit olympijské hry

Japonský premiér souhlasil s vyhlášením stavu nouze také z toho důvodu, že hlavní město má letos hostit olympijské hry | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Premiér Jošihide Suga uvedl, že vláda stav nouze zavádí „kvůli obavám, že se koronavirus rychle rozšíří do zbytku země a bude mít citelný dopad na život obyvatel a ekonomiku“.

Tokio kvůli šíření koronaviru zvažuje vyhlášení stavu nouze. Zatím musí restaurace ve městě dříve zavírat

Číst článek

V rámci stavu nouze vláda vyzve bary a restaurace, aby od 19.00 nepodávaly alkoholické nápoje a úplně zavřely o hodinu později. Firmy budou vyzvány, aby zavedly práci na dálku. Veřejná představení budou i nadále možná, ovšem s polovičním počtem diváků. Úřady vyzvou obyvatele, aby nevycházeli po osmé hodině večer a neshromažďovali se. Školy mají zůstat otevřené.

Japonské zákony nepočítají se sankcemi za porušení těchto protiepidemických nařízení, uvádí agentura AFP. Japonská vláda chce ale prosadit změnu zákona, která by jejich nedodržování umožnila pokutovat.

Stav nouze bude platit v Tokiu a třech sousedních prefekturách, kde žije zhruba 37 ze 127 milionů obyvatel Japonska.

‚Vítězství člověka nad virem‘

Podle agentury Reuters japonský premiér souhlasil s vyhlášením stavu nouze také z toho důvodu, že hlavní město má letos hostit olympijské hry. Ty podle premiéra mají být symbolem „vítězství člověka nad virem“.

Japonské úřady se také obávají přehlcení zdravotnických zařízení. Podle matematických modelů vypracovaných univerzitou v Kjótu by se počet nových případů koronaviru v Tokiu bez zavedení opatření zvýšil v březnu až na 7000 nakažených denně.

Lékařští odborníci mají však pochyby, zda jsou vládní kroky dostatečně razantní, aby dostaly epidemii pod kontrolu.

Stav nouze platil v Tokiu také v loňském roce, a to od začátku dubna do konce května.

V celém Japonsku bylo ve středu zaznamenáno přibližně 6000 nových případů koronaviru a 65 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Od začátku epidemie země zaznamenala zhruba 263 000 případů infekce a 3617 úmrtí osob nakažených koronavirem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme