Nová analýza nepotvrdila virus MERS u Jihokorejce na Slovensku

Nová analýza nepotvrdila nákazu koronavirem MERS u Jihokorejce, který byl hospitalizován na Slovensku. ČTK o tom dnes informoval mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Peter Bubla. K opětnému vyšetření přistoupily slovenské úřady poté, co ze čtveřice vzorků, jejichž rozbor se prováděl o víkendu v pražské laboratoři, byly tři negativní a jeden dosáhl hraničních hodnot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikroskop v centru asistované reprodukce | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

„Můžeme potvrdit, že kontrolní vyšetření vzorků skončilo a výsledky jsou negativní," uvedl Bubla.

V reakci na výsledek nejnovější analýzy slovenští hygienici zrušili karanténní opatření pro hotel v Žilině, v němž 39letý muž bydlel.

Jihokorejec byl o víkendu převezen do bratislavské nemocnice a hospitalizován na zvláštní jednotce. Podle dnešního sdělení zdravotnického zařízení se stav pacienta zlepšil.

Jižní Korea dnes znovu otevřela stovky škol, které byly uzavřeny kvůli obavám z šíření nebezpečného koronaviru MERS. Čtyři týdny po objevení prvního případu se země snaží vrátit k normálnímu životu.

Čechům nákaza MERS nehrozí, Korea situaci zvládne, říká ministr Zaorálek

Číst článek

Podle odborníků se šíření nákazy MERS zpomaluje. Počet nakažených vzrostl na 150 lidí.

Hlášen je také další, už šestnáctý případ úmrtí způsobený chorobou, informovalo podle agentury Reuters jihokorejské ministerstvo zdravotnictví.

Mezi mrtvými jsou převážně starší lidé nebo ti, kteří už před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy. Nejnovější obětí se stal 58letý pacient, který trpěl cukrovkou.

MERS se objevil poprvé v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich přes 450. Druhou nejvíce zasaženou zemí je Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc a k dnešnímu dni na ni zemřelo 16 obětí a nakazilo se 150 lidí.

MERS | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme