Nová bilance tragédie v Koreji udává stovky obětí

Čtvrteční ničivá exploze na nádraží severokorejského města Jongčchon zabila podle nových údajů několik set lidí. Uvádí to agentura AP s odvoláním na britského velvyslance. Dalších více než 1200 lidí po srážce vlaků převážejících výbušné látky utrpělo zranění a zcela nebo částečně zničeno je přes 8 tisíc domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch

O příčinách tragédie se stále spekuluje; hypotéza, podle které se mohlo jednat o nepovedený atentát na severokorejského vůdce Kim Čong-ila, ale není pravděpodobná.

Hovoří se o tom, že Kim Čong-il projížděl osudným místem více než devět hodin před nehodou, což je podle odborníků příliš dlouhá proluka i na špatně připravený atentát. Příčiny neštěstí nejsou stále zcela jasné: za explozi zřejmě může elektrický zkrat. Jeden z vlaků údajně převážel trhavinu nebo dynamit; podle jedné ze zveřejněných verzí na dva vagóny naložené dynamitem spadl drát elektrického vedení. Okamžitě nastal zkrat a následně výbuch.

Zprávy o počtu obětí lze těžko ověřit. Severní Korea, která na své území pouští novináře pouze výjimečně a vždy pod dozorem, o neštěstí poskytuje jen minimum informací. Už včera přerušila mezinárodní telefonní spojení, aby předešla úniku informací. Jihokorejská agentura Jonhap původně přinesla zprávy až o třech tisících obětí. Zdroje irské charitativní organizace Concern v severokorejské metropoli Pchjongjangu pak bilanci upřesnily na 150 mrtvých, Červený kříž informoval také o téměř 1300 zraněných.

Vedení KLDR dnes požádalo o mezinárodní pomoc. Už předtím požádalo o pomoc Čínu, nedaleko jejíž hranic se tragédie odehrála. Podle čínského ministerstva zahraničí při explozi zahynul i jeden Číňan, 12 dalších bylo zraněno.

Pomoc severnímu sousedu nabízí i Jižní Korea a také Rusko, kde jsou k záchranným akcím připraveny týmy ministerstva pro mimořádné situace.

Sledujeme situaci v místě neštěstí po linii OSN a v případě potřeby jsme připraveni poskytnout okamžitou pomoc, potvrdil náměstek ruského ministra pro mimořádné situace Jurij Bražnikov. Zatím ale oficiální severokorejská místa o podobnou pomoc nepožádala.

Stejně tak šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov potvrdil připravenost Moskvy pomoci při likvidaci následků exploze při srážce nákladních vlaků v Severní Koreji, pokud takovou žádost dostane. Podle ministra zahraničí prý severokorejští představitelé potvrdili neštěstí při rozhovoru s ruskými diplomaty v Pchjongjangu.

Jak upřesňují kusé informace z místa neštěstí ruská média, měl ve čtvrtek explodovat i dárek z Číny. Přesněji řečeno železniční souprava s nákladem ropných látek, věnovaných Čínou jako pomoc severokorejské vládě.

Petr Voldán, Marika Táborská, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme