Nová bosenská vláda bude muset připravit provizorní státní rozpočet

Bosenské národy se 14 měsíců po volbách dohodly na nové centrální vládě. Budou ji tvořit zástupci Muslimů, Srbů a Chorvatů. Nová vláda musí především připravit provizorní státní rozpočet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Sarajeva to stále žije čilým ruchem

V ulicích Sarajeva to stále žije čilým ruchem | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Sestavování ústřední bosenské vlády paralyzovaly stranické i národnostní rozepře. Pod silným tlakem Evropské unie a Spojených států se nakonec podařilo vytvořit kabinet, který zřejmě povede Chorvat Vjekoslav Bevanda. Jedná se o bývalého ministra financí, ekonoma, který rozumí hospodářským záležitostem, kandidáta Chorvatského demokratického společenství Bosny a Hercegoviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu ve Světě o druhé

Bosenští Muslimové podle včerejší dohody získají ministerstvo zahraničních věcí, obrany a vnitra. Srbové ale budou kontrolovat vlivnou zpravodajskou službu SIPA a ekonomické resorty. Chorvaté tedy získají místo premiéra a méně významná ministerstva.

Úkoly, které stojí před novou vládou, jsou ale tak obtížné, že je docela dobře možné, že se kabinet rozpadne. Bosna je na to ostatně zvyklá. Není totiž státem v pravém slova smyslu, je to spíše konfederace, kterou se jedni pokouší uvolnit, druzí zase dát spíš dohromady. Z toho pak plyne neustálé politické napětí.

Vláda ale může být i tak stabilní, pokud ovšem bude fungovat včerejší dohoda šesti politických stran. Navržení ministři totiž nejsou předsedové těchto stran, takže se dá předpokládat, že budou jen nástroji v rukách svých politiků. Pokud se nepohádají strany mezi sebou, bude vláda fungovat.

Kabinet ale nečekají 'jen' domácí úkoly. Bosna usiluje o statut kandidáta Evropské unie a v rámci Akčního plánu se chce připojit k Severoatlantické alianci. NATO i Unie ale odmítaly s Bosnou jednat, dokud nebude mít řádnou vládu. Tu teď ještě musí schválit parlament.

Martin Dorazín, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme