Nová Cameronova strategie boje proti extremismu má oslabit vliv IS na mladé

Ve Velké Británii mohou rodiče požádat úřady o odebrání cestovních dokladů dětem, u kterých hrozí nebezpečí, že vycestují ze země a připojí se k islámským radikálům. Dosud se opatření vztahovalo jen na mladší potomky. Podle nové strategie boje proti extremismu, kterou dnes představil britský premiér David Cameron, se tato možnost rozšiřuje i na 16leté a 17leté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský premiér David Cameron (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Podle ministryně vnitra Theresy Mayové toto opatření zatím využilo jen velmi málo rodičů.

„Rodiče zažádají na ministerstvo vnitra, že jejich děti se věnují například přes internet podivným aktivitám a že to vypadá, že by mohly eventuálně opustit zemi a odjet k Islámskému státu,“ přiblížil Jan Jůn, spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Cameron představil novou britskou strategii boje proti extremismu. Přiblížil ji spolupracovník ČRo Jan Jůn

Mladí britští muslimové jsou dlouhodobě v hledáčku verbířů takzvaného Islámského státu a dalších organizací. Desítky, možná stovky jich už také odjely bojovat na Blízký východ.

Nadace Quilliam tvrdí, že jen Islámský stát vydává denně 38 propagandistických materiálů, které mohou mladé lidi radikalizovat.

Balíček opatření dál předpokládá těsnější spolupráci mezi policií a internetovými společnostmi ohledně šíření extremistických materiálů. Šířit své myšlenky online by v Británii do budoucna nesměli ani radikální duchovní. Podle premiéra Camerona by také měly mít osoby usvědčené z extremismu automatický zákaz práce s dětmi.

Evropská komise prý navrhne, aby země EU přijaly dalších 200 tisíc uprchlíků

Číst článek

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme