Nová čísla: hackeři zasáhli 200 000 počítačů ve 150 státech

Páteční hackerský útok zasáhl nejméně dvě stě tisíc počítačů ve sto padesáti zemích světa. Televizi ITV to řekl šéf Europolu Rob Wainwright. Podle něj číslo ještě poroste, až si lidé v pondělí otevřou své pracovní maily.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hackerský útok zasáhl nejméně čtvrt miliardy počítačů po celém světě.

Hackerský útok zasáhl nejméně čtvrt miliardy počítačů po celém světě. | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Lynn Friedman

Britský bezpečnostní expert pod pseudonymem MalwareTech, který pomohl páteční útok zastavit, varoval před jeho brzkým opakováním. Hackerům prý k tomu stačí jen drobná úprava kódu.

Dosavadní vyšetřování podle britské premiérky Theresy Mayové naznačuje, že útoky nebyly koordinované. Její ministryně vnitra Amber Ruddová pak uvedla, že britské Národní centrum kybernetické ochrany zatím nezná pachatele a ani neví, jestli útok přišel ze zahraničí.

Útok způsobil problém několika britským zdravotnickým zařízením i řadě firem a institucí po celém světě. Napadená byla třeba španělská telekomunikační firma Telefónica, která ale nemusela omezit služby. Takové štěstí ovšem neměl ruský mobilní operátor Megafon. Kvůli útoku několik hodin nefungovalo jeho počítačové centrum. Podle příspěvků na Twitteru byla napadená třeba i jedna německá železniční společnost, italská univerzitní laboratoř nebo některé švédské úřady.

Problémy ohlásila i poštovní společnost FedEx sídlící ve Spojených státech. Americké firmy obecně ale byly jen málo zasažené. Hackeři podle antivirové společnosti Symantec totiž nejdřív napadli počítače v Evropě a než svou pozornost obrátili do USA, spamové filtry už novou hrozbu odhalily a dokázaly ji zastavit.

Česka se útok pravděpodobně dotkl jen okrajově. ČTK uvedla, že zasaženo bylo 370 počítačů.

Ondřej Klapal, Martin Dorazín, Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme