Nová dohoda o klimatu je podle Obamy nejlepší šancí na záchranu planety

Americký prezident Barack Obama vítá podpis pařížské dohody o klimatu. Smlouva je podle něho nejlepší šancí na záchranu naší planety. Označil ji za bod zlomu ve snaze světových ekonomik omezit emise oxidů uhlíku v atmosféře. Pařížská dohoda počítá s omezením globálního oteplování na méně než dva stupně Celsia. Podepsalo ji téměř 200 zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obama považuje novou dohodu o klimatu za silnou a historickou

Obama považuje novou dohodu o klimatu za silnou a historickou | Zdroj: Reuters

Americký prezident Barack Obama označil dohodu za ambiciózní projekt, který omezí nebezpečné emise oxidů uhlíku a přinese nové pracovní příležitosti a možnosti ekonomického růstu přes investice do čistších energií.

Obama připustil, že smlouva má nedostatky. Vyzdvihnul ale zároveň roli Spojených států při jejím dojednání.

Doma nicméně americký prezident čelí ostré opozici republikánské strany, jejíž prezidentští kandidáti vesměs slibují, že podporu pařížské dohody stáhnou.

Plán Baracka Obamy na snížení emisí se republikáni snaží zablokovat i v Kongresu, víc než polovina amerických států ho rozporuje u soudu.

Státy odsouhlasily klimatickou dohodu, oteplování se má držet pod dvěma stupni Celsia

Číst článek

Účastnické státy se v Paříži dohodly, že do konce století udrží globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.

Podle dohody mají země představit své národní klimatické cíle snižování emisí skleníkových plynů. Tyto cíle mají být pravidelně monitorovány a státy je budou muset zpřísňovat.

Současné závazky, které už předložilo okolo 180 států, totiž deklarovaný cíl zatím zajistit nedokážou. Dohoda také předpokládá, že vyspělé země pomohou těm rozvíjejícím se.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme