Nová expedice má lépe zmapovat rozpadající se Titanic

Expedice největších amerických kapacit v podmořském výzkumu má detailně zdokumentovat vrak Titaniku a současně posoudit, v jakém je stavu. K dispozici bude mít nejmodernější techniku, s jejíž pomocí hodlá sestavit trojrozměrný model potopené lodi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Titanic (vpravo) a jeho sesterská loď Olympic | Foto: public domain

V digitální podobě pak model umožní odborné i laické veřejnosti, aby rozpadajícím se Titanikem na počítači doslova proplouvala.

V týmu nové expedice jsou špičkoví výzkumníci z institucí jako je Národní úřad pro oceánografii a atmosféru, nebo institut ve Woods Hole v Massachusetts.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se zpravodajem ČR v USA Vítem Pohankou o expedici k Titaniku

Expedici, o níž Američané hovoří jako o „týmu snů“, dopraví na místo 75 metrů dlouhá loď „Jean Charcot“, vybavená třemi miniponorkami, nejmodernějšími sonary, akustickými zařízeními a kamerami.

Výpravu financuje americká společnost RMS Titanic, která má výhradní právo na záchranu předmětů z lodi a vystavuje je v mnoha zemích.

Jde tedy o partnerství nejvýznamnějších amerických státních výzkumných institucí a soukromé společnosti, která má s výpravami k Titaniku největší praktické zkušenosti.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme