Radikální skupina Nová IRA je podezřelá z pokusu o vraždu. Někdo nastražil do policejního auta bombu

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) v úterý uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na úterý byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie (ilustrační foto) | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

„Opravdu znepokojivé na tom je, že teroristé bombu umístili do zadní části automobilu, přesně na místo, kde sedává tříletá dcera policistky,“ řekl novinářům zástupce náčelníka PSNI Mark McEwan. „Zatímco vyšetřování je v rané fázi a detektivové mají otevřenou mysl, silná linie vyšetřování směřuje k tomu, že tento útok je dílem Nové IRA,“ řekl McEwan.

„Pokus o vraždu této policistky je naprosto odpudivý. Plně odsuzuji počínání těch, kteří se na tom podíleli,“ napsal na twitteru britský kabinetní ministr odpovědný za Severní Irsko Brandon Lewis.

Nová IRA je jednou z aktivních radikálních skupin, které nesouhlasí se severoirskou mírovou dohodou z roku 1998. Skupina stála za některými ojedinělými útoky v nedávné době, včetně vraždy novinářky Lyry McKeeové z roku 2019.

Konflikt mezi převážně protestantskými unionisty a převážně katolickými proirskými nacionalisty si od pozdních 60. let minulého století vyžádal na 3600 mrtvých. V posledních týdnech mládež z řad probritských loajalistů při násilných protestech útočila na policisty. Protestující se nechtějí smířit s omezením obchodu se zbytkem Spojeného království po brexitu a policii viní ze zaujatosti vůči této komunitě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme