Nová italská vláda získala důvěru sněmovny. Senátoři rozhodnou o jejím osudu ve středu

Nová italská vláda premiéra Paola Gentiloniho získala důvěru v Poslanecké sněmovně. Dostala 368 hlasů, 105 poslanců bylo proti. Množství opozičních zákonodárců se hlasování nezúčastnilo. Ve středu bude o osudu kabinetu rozhodovat Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující italský premiér Paolo Gentiloni | Zdroj: Reuters

Nastupující premiér Paolo Gentiloni bude muset v horní komoře italského parlamentu opět získat většinu hlasů. Druhé hlasování ale bude pro nový kabinet podle zpravodajské agentury Reuters těžší.

Dosavadní ministr zahraničí Gentiloni v úterý při představování vládních priorit prohlásil, že jeho úkolem je prosadit nový volební zákon a také přijmout opatření podporující tvorbu pracovních míst.

Důležitým tématem je pro nový kabinet Paola Gentiloniho také uprchlická krize. Nový premiér chce pokračovat na nadcházejícím summitu EU v tlaku na změnu takzvaného dublinského systému, který vyžaduje registraci uprchlíků v první unijní zemi, do které vstoupí. Pro Itálii, zavalenou přílivem běženců z Afriky, to je nepřijatelné.

Gentiloniho vláda ale bude mít pravděpodobně jen krátké trvání, protože na italské politické scéně je vyvíjen poměrně velký tlak na brzké uspořádání předčasných parlamentních voleb. Hlasování o důvěře totiž v úterý bojkotovalo populistické Hnutí pěti hvězd a separatistická Liga Severu, které usilují o co nejrychlejší volby.

Renzi si referendum prohrál sám. Italové se báli, že na ně vyskočí i z ledničky

Číst článek

Italský prezident Sergio Mattarella pověřil Gentiloniho v neděli sestavením kabinetu. Hned následující den pak nový tým, složený prakticky z předchozí vlády expremiéra Mattea Renziho, složil přísahu. Dvaašedesátiletý člen vládní Demokratické strany už po nedělní schůzce s prezidentem oznámil, že hodlá pokračovat v práci, kterou započal jeho předchůdce.

Renzi rezignoval začátkem minulého týdne poté, co utrpěl drtivou porážku v referendu o změně ústavy. Právě se změnou těžkopádného politického systému svůj mandát spojil.

Italští poslanci při hlasování o důvěře nové vládě Paola Gentiloniho | Foto: Reuters

Nastupující italský premiér Paolo Gentiloni (vlevo) a odcházející předseda Matteo Renzi | Foto: Reuters

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme