Nová izraelská vláda se zřejmě zaměří na židovské osady

Sociální otázky budou v centru pozornosti nového izraelského premiéra Ehuda Olmerta po celý první rok po izraelských parlamentních volbách. Přesto se předpokládá, že nejdůležitějším bodem práce vlády bude postoj k palestinské autonomii a k židovským osadám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Zdroj: ČTK

Vítězná strana Kadima teď zdůrazňuje sociální otázky a jejich řešení, protože dává přednost vytvoření středolevé koalice spolu s náboženskými stranami Šás a Jednotná tora Jehudy. Levicová strana práce, která skončila ve volbách na druhém místě, a Strana Pensistů, která byla jedním z překvapení voleb, by měly pomoci prosadit a realizovat plán na stažení Izraele z části Západního břehu Jordánu.

Očekává se, že evakuace židovských osad by se měla týkat kolem 60 tisíc z přibližně čtvrt milionu židovských osadníků. Není vyloučeno, že před takovýmto krokem by do vlády mohl v budoucnu vstoupit místo strany Šás levicový Meretz, který usiluje se Stanou práce, aby se Izrael stáhl ze všech palestinských území.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme