Nová komise k šetření útoků 11. září

Ve Spojených Státech vznikne nová nezávislá komise k přešetření okolností teroristických útoků z loňského 11. září. Prezident Bush dnes vytvoření komise schválil i přesto, že byl Bílý dům dlouhou dobu odpůrcem vzniku toho nezávislého orgánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okolí WTC | Foto: Milan Kopp

Jak připomíná severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, vytvoření komise je vítězstvím rodin obětí, které chtějí znát pravdu, proč k pádu tří letadel, zřícení newyorských dvojčat a útoku na Pentagon muselo dojít.

Nezávislá komise má pátrat po možných selháních americké vlády, které vedli k osudným teroristickým útokům. Prezident Bush dnes podepsal v Bílém domě zákon, který umožní práci komise i když Bílý dům dlouho namítal, že Kongres sám je nejlépe vybaven k vyšetření útoků a že komise by odváděla zdroje od války s terorismem.

Pozůstalým po obětech 11. září se podařilo přesvědčit kongres i administrativu vybavit komisi širokými pravomocemi. Pět členů nezávislé komise jmenují republikáni, pět demokraté a George Bush má právo volby předsedy. Většina ostatních podrobností týkající se komise zůstává tajná, proslýchá se ale, že bude disponovat mimořádnými finančními zdroji.

Fotografiemi i vzkazy | Foto: Milan Kopp

Komisi povede bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger. Ten zdůraznil, že komise nemá žádná omezení a žádná omezení ani nepřijme. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer dal najevo, že prezident Bush nezamýšlí před nově ustavenou komisí svědčit.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme