Nová libyjská vláda jen s obtížemi přebírá kontrolu nad povstaleckými milicemi

Libyjské povstalecké milice jen neochotně vyklízejí své základny. Vláda jim v neděli dala ultimátum 48 hodin na to, aby se podřídily armádě. Dvoudenní lhůta k demilitarizaci vypršela dnes. Prezident také zakázal nošení zbraní na ulicích a dalších veřejných prostranstvích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští povstalci se zbraněmi

Libyjští povstalci se zbraněmi | Foto: Bela Szandelszky | Zdroj: ČTK

Libye prožívá nejnebezpečnější období od konce války. Vláda se rozhodla skoncovat s milicemi, které ovládají jednotlivá kmenová území a města.

V důležitém východním městě Derna už ozbrojenci vyklidili všech pět svých táborů, jinde se ale rozpustit nechtějí. Největší napětí panuje na východě Libye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová libyjská vláda jen s obtížemi přebírá kontrolu nad povstaleckými milicemi. Situaci v Benghází přiblížil zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

„Začneme od Benghází," prohlásil úřadující libyjský prezident Mohammed Magarief. V druhém největším libyjském městě je bezpečnostní situace nejhorší, o víkendu tam při srážkách mezi armádou a milicemi zahynulo nejméně 11 lidí.

„Panuje tady chaos, tak trochu bezvládí. Protože vláda se v těchto dnech snaží získat pod kontrolu islámské milice, některé z nich jsou ale velmi radikální,“ přiblížil přímo z města zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Vojsko už sesadilo dva nejvyšší velitele povstaleckých brigád v Benghází a nahradilo je svými plukovníky. Milice ale armádě příliš nedůvěřují, poukazují na to, že je v ní mnoho bývalých Kaddáfistů, a odmítají proto složit zbraně.

„Bojí se, že když odevzdají zbraně, zůstanou bezmocní a někteří lidé si s nimi začnou vyřizovat účty. Navíc právě lidé na východě Libye nemají své zastoupení v parlamentu. A obávají se, že se bude rozhodovat o nich bez nich. Zatím bezpečnost v hlavních městech na východním pobřeží Libye zajišťovaly právě milice a místní k nim mají velkou důvěru,“ doplnil zpravodaj.

Jako milice jsou chápáni především příslušníci radikálních Brigád z Abú Slím a islámské organizace Ansar al-Šaríja, která stojí za nedávným raketovým útokem na konzulát Spojených států v Benghází, při kterém zahynul americký velvyslanec Chris Stevens.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme