Nová maďarská vláda slibuje milion pracovních míst

V Maďarsku začíná významný týden pro příští vládu strany Fidesz. Ta v parlamentu po nedávných volbách drží ústavní většinu. Dnes a zítra je v parlamentu na řadě rozprava o vládním programu, výbory si pak vyslechnou kandidáty na jednotlivé ministerské posty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť - Královský palác (levý břeh Dunaje, Budín) | Foto: europa.eu

V sobotu pak složí nová vláda slib a Viktor Orbán má být uveden do premiérské funkce.

„Vláda se chce přednostně starat o pět oblastí: práce, domov, rodina, zdraví a pořádek. Mimo jiné plánuje vytvořit milion pracovních míst za příštích deset let. Chce vrátit dřívější systém rodinných přídavků. A to jen rodinám, jejichž děti opravdu chodí do školy. Do zdravotnictví plánuje vládní program nalít ještě více peněz,“ vyjmenoval základní body programu spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek hovořil na Rádiu Česko o programu nové maďarské vlády

Nový kabinet by také například chtěl zavést na základní škole hodinu tělocviku každý den. V hospodářské sféře plánuje důraznější vystupování proti nadnárodním řetězcům a více podporovat domácí značky.

Klíčovým bodem je také tzv. pořádek. V plánu je vyslat do ulic tři a půl tisíce nových policistů. Návrh vládního programu má pětaosmdesát stran a je možné si ho přečíst na internetu.

Analytici: Klišé a nic konkrétního

Analytiky v Maďarsku však plán nové vlády vůbec nepřesvědčil.

„Většině analytiků chybí konkrétní věci, jejichž nesplnění by mohla opozice vládě vyčítat. Fidesz je ale velmi opatrný a nechce hlavně slibovat žádná čísla, zejména v oblasti snižování daní. Slíbil, že se budou daně snižovat, ale ne v jaké míře. Analytici se tak spíše domnívají, že vládní program je sbírkou klišé a předvolebních projevů,“ pokračoval Papucsek.

Dnes budou ministři nové vlády odpovídat na dotazy parlamentních výborů. Noý kabinet má ministrů netradičně málo - jen osm.

„To je ale jen věc organizace. Vrcholové ministerstvo národních zdrojů například v sobě zahrnuje školství, zdravotnictví, sociální věci, kulturu. Jednotlivé oblasti budou mít na starosti vládní tajemníci, tedy ne ministři. Bude jich více než třicet. Klasické zůstane jen ministerstvo zahraničních věcí a vnitra,“ dodal spolupracovník v Maďarsku.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme