Nová možnost pro fake news? Programy, které věrohodně napodobí Trumpa i Obamu

Falešné zprávy můžou mít až děsivě realistickou tvář. Zapomeňte na fotomontáže. Rozvoj umělé inteligence umožňuje vytvořit třeba falešný projev politika a vložit mu do úst věty, které nikdy neřekl. Co nevidět by mohly být podobné nahrávky skoro k nerozeznání od originálu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stačí nám libovolná audio nahrávka a vytvoříme věrohodné video, tvrdí tvůrci programu který ilustruje své možnosti umělými výroky Trumpa, Obamy nebo Hillary Clintonové.  Není to úplně dokonalé, zvuk stále zní trochu strojově, ale tato technologie je stále ve vývoji

Stačí nám libovolná audio nahrávka a vytvoříme věrohodné video, tvrdí tvůrci programu který ilustruje své možnosti umělými výroky Trumpa, Obamy nebo Hillary Clintonové. Není to úplně dokonalé, zvuk stále zní trochu strojově, ale tato technologie je stále ve vývoji | Foto: Matthias Niessner | Zdroj: repo YouTube

V projevu Baracka Obamy je autentická audio nahrávka, ale realistická tvář politika ne. Video pochází z dílny vědců z Washingtonské univerzity, kteří pomocí strojového učení na základě mnoha hodin Obamových projevů vymodelovali tvář prezidenta, která dokáže slovo od slova simulovat pohyb tváře při jakémkoli sdělení a je takřka k nerozeznání od skutečného Obamy.

 „Stačí nám libovolná audio nahrávka a vytvoříme věrohodné video,“ popisuje jeden z tvůrců. Výzkum finančně podpořili firmy Samsung, Google, Facebook a Intel, které si od technologie slibují, že by mohla například opravovat videohovory při špatném internetovém spojení.

Ale dala by se využít také jinak, zvláště pokud by se doplnila o výsledky nových softwarů na úpravu a simulaci mluvené řeči. Kanadský program Lyrebird, vytvořil hlas současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který říká, že není robot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový druh fake news?

Program ilustruje své možnosti umělými výroky Trumpa, Obamy nebo Hillary Clintonové.  Není to úplně dokonalé, zvuk stále zní trochu strojově, ale tato technologie je stále ve vývoji. Podobných programů navíc vzniká víc.

Tvůrci softwaru  Voco ze společnosti Adobe například pracují na editoru, který přezdívají Photoshop na audio. Cílem je nahrazovat a přidávat slova v nahrávkách řeči pouhým zadáním výrazu do textového editoru. O zbytek by se měl postarat software.

Odvrácená stránka

Takové programy by lidem v rozhlasu nebo televizi mohly v lecčems ulehčit práci, nebo nás o ní připravit. Využití jistě najdou ve filmovém nebo herním průmyslu i jinde. Ale odvrácenou stránkou může být šíření falešných videí i zvuků těžko rozeznatelných od originálu.

Seznam vyrazí do boje proti dezinformačním webům. Cenzura, tvrdí mluvčí Hradu

Číst článek

Tvůrci softwaru Lyrebird ostatně upozorňují, že audionahrávky jsou v současnosti považovány u soudu jako důkaz. Jejich technologie prý ale ukazuje jak jednoduše je lze zmanipulovat.

Jak ale řekla v rozhovoru pro britskou televizi BBC profesorka Ira Kemelmacher-Shlizermanová, která se podílela na tvorbě zmíněného falešného projevu Barack Obamy - když víte jak něco vytvořit, zároveň víte jak vyvinout metody, které takto editovaná videa rozpoznají. 

A tvůrci zmíněných programů ujišťují, že na takových mechanismech už pracují. Problém je, že řada lidí se na internetu nechají už dnes napálit i daleko nevěrohodnějšími falešnými zprávami.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme