Nová polská strana má podporu premiéra Belky

Na ustavujícím konvenci nové polské opoziční Demokratické strany dnes vystoupil premiér Marek Belka. Vládní Svaz demokratické levice, který před rokem Belku do funkce premiéra dosadil, proto hodlá iniciovat hlasování o důvěře vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Demokraté vznikli přejmenováním liberální Unie svobody - to proto, aby měli přístup ke státním příspěvkům, které Unii náležely. Do nové strany ale vstupují i někteří levicoví politici a bývalí komunisté. Otázkou pak stále zůstává, jak se budou rozdílné politické pohledy snášet.

Tento rébus šalamounsky vyřešil duchovní otec nové strany, bývalý premiér Tadeusz Mazowiecki. "Orientujeme se na lidi, kteří chtějí, aby všichni měli stejné právo na lepší život, ale kteří zároveň stojí oběma nohama pevně na zemi, protože vědí, že to vyžaduje iniciativu a podnikavost," vysvětlil bývalý premiér.

Demokraté jsou světovým unikátem - jedním z významných členů opoziční strany je premiér země, tak znějí první komentáře politologů. Premiér Marek Belka ale na otázku, zda je skutečně členem, jednoznačně neodpověděl. Novináře zajímalo, jaký bude program tohoto ambiciózního projektu. Nic kloudného se ale nedozvěděli.

"Politiku musíme obrátit k obyčejným lidem. Poláci se přestávají zajímat o veřejný život, - to musíme rychle změnit," říká premiér.

Šéf strany Wladyslaw Frasyniuk pak uvedl: "Chceme budovat stranu, která bere společnost jako partnera a neustále komunikuje s voliči. Hodláme rozšířit prostor pro občanskou aktivitu, chceme méně politických prohlášení a více dialogu."

Martin Dorazín, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme