Nová polská vláda Donalda Tuska získala v parlamentu důvěru

Polsko má definitivně novou vládu. Kabinet premiéra Donalda Tuska dnes dostal důvěru od polských poslanců. Tusk je prvním demokratickým předsedou vlády, který bude Polsku vládnou dvě volební období po sobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejm Polské republiky

Sejm Polské republiky | Foto: Krzysztof Białoskórski

Kabinet tvořený staronovým tandemem Občanské platformy a lidovci podpořilo 234 poslanců ze 460. Důvěra kabinetu byla jen formálností, protože koalice má v dolní komoře parlamentu většinu. Z původní vlády zůstalo osm členů, zbylých deset ministrů čeká premiéra.

Jde o nejmladší kabinet od roku 1989. Hlasování o důvěře předcházelo včerejší vystoupení Donalda Tuska, který veřejnost seznámil s programovým prohlášením vlády. Poláky čeká šetření, škrtání a reformy.

Tou zásadní je zvýšení věku odchodu do důchodu. Nová vláda chce postupně do roku 2040 zvýšit věk odchodu do důchodu na 67 let. Pro muže a ženy stejně. Ruší se také řada daňových výhod a sociálních příspěvků. Na ty budou mít nárok jen sociálně slabší.

Petr Vavrouška, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme