Nová polská vláda premiérky Kopaczové složila přísahu, v kabinetě se vyměnilo pět ministrů

Polsko má novou vládu. Povede ji Ewa Kopaczová. Kabinet je složený ze členů dosavadní středopravé koalice Občanské platformy a Lidové strany. Přísahu složil dnes dopoledne v prezidentském paláci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravděpodobná příští polská premiérka Ewa Kopaczová | Zdroj: Reuters

Polský prezident Bronislaw Komorowski jmenoval premiérkou druhou ženu v polské historii - Ewu Kopaczovou.

Ta dnes slavnostně přísahala na polskou ústavu: „Dobro vlasti a blaho jejích občanů budou pro mne vždy nejvyšším příkazem. K tomu mi dopomáhej bůh,“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová polská premiérka vzbudila rozruch ještě před svým nástupem - odvolala ministra Sikorského. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Vít Pohanka

Nová šéfka polské vlády vyměnila pět z celkových 18 ministrů. Nejkontroverznější je výměna šéfa diplomacie.

Na místo ostříleného a nesmlouvavého diplomata Radoslawa Sikorského nastupuje Grzegorz Schetyna, který s praktickou diplomacií mnoho zkušeností nemá. „Výměna ministra zahraničí je chybou,“ zastává se končícího šéfa diplomacie Radoslawa Sikorského europoslanec Ryszard Czarnecki z opoziční strany Právo a spravedlnost.

Sikorski sice občas sklízel kritiku za rázné a nediplomatické výroky, ale málokdo pochyboval o jeho schopnosti vést právě ministerstvo zahraničí. Rozhodnutí o jeho výměně zaskočilo i prezidentskou kancelář.

Prezident byl podle svého poradce Tomasze Nałęcze zastáncem toho, aby se ministr zahraničí neměnil, protože Ukrajina komplikuje mezinárodní situaci a nový kabinet nebude vládnout dlouho, Polsko čekají v příštím roce volby. A v takovém případě by bylo podle prezidenta lepší, kdyby ministr Sikorski mohl pokračovat.

Průzkum: Nejlepší ministr zahraničí

Sikorski je jedním z nejhlasitějších kritiků Ruska v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. „To, co se bude na Ukrajině dít, záleží na jediném člověku a všichni víme, kdo to je. Neznáme ale jeho úmysly. Nevíme, jestli ho uspokojí anexe další části Ukrajiny,“ řekl nedávno českým novinářům v jasném odkazu na ruského prezidenta Putina.

Právě Sikorského jasný, jednoznačný a nesmlouvavý postoj vůči Rusku Polákům imponuje. Podle dnes publikovaného průzkumu agentury CBOS ho za nejlepšího ministra považovalo nejvíc Poláků.

Radoslaw Sikorski je hlavním kandidátem vládni politické platformy a koaličních lidovců na předsedu dolní komory parlamentu. Objevují se i různé spekulace, že není vyloučeno, že má zálusk i na prezidentskou funkci.

Vít Pohanka, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme