Nová polská vláda vyměnila ředitele veřejnoprávní televize a rozhlasu

Polská veřejnoprávní média mají nové vedení. Výměna přichází potom, co prezident Andrzej Duda podepsal narychlo schválenou kontroverzní novelu mediálního zákona, která umožňuje vládě dosazovat do čela veřejnoprávní televize a rozhlasu své lidi. Dosud byla tato místa obsazována na základě veřejných konkurzů. Podle polského kabinetu jde o první krok v mediální reformě, další změny by měly následovat na jaře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ředitel polské veřejnoprávní televize Jacek Kurski  (na snímku z roku 2013)

Nový ředitel polské veřejnoprávní televize Jacek Kurski (na snímku z roku 2013) | Zdroj: Reuters

Novým ředitelem polské veřejnoprávní televize TVP dnes ministr pro správu státního pokladu jmenoval dosavadního náměstka ministra kultury Jacka Kurského. Do pozice ředitelky rozhlasu jmenoval novinářku a bývalou šéfredaktorku společenského měsíčníku Sukces Barbaru Stanislawczykovou.

Kurski má za sebou novinářskou zkušenost. Psal do samizdatových novin Solidarita gdaňského regionu. Před více než 20 lety získal také zkušenosti z práce v polské televizi. Podílel se na tvorbě několika publicistických programů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská vláda vyměnila vedení veřejnoprávních médií – televize i rozhlasu. Detaily zjišťoval Pavel Novák

Kurski byl horlivým členem strany Právo a Spravedlnost. Byl za ni zvolený do Sejmu i do Evropského parlamentu. Ze strany ho dvakrát vyhodili a dvakrát se do ní zase vrátil.

V Polsku je považovaný za tvrdého, nekompromisního člověka, který si uvědomuje, jakou má televize moc.

Kurski bude mít za úkol vyčistit polskou televizi. Chystá se totiž další novela zákona o médiích, podle které skončí pracovní poměry všech zaměstnanců. Vedení televize i rozhlasu pak bude nabírat nové zaměstnance.

Někteří manažeři televizi už předem ale opustili. Na konci roku odešli ředitelé tří stanic TVP a také televizní informační agentury, která dodává hlavní zpravodajské relace.

Polsko kvůli sporné novele zákona o veřejnoprávních médiích čelí v posledních týdnech silné kritice Evropské unie. Zákon bude zkoumat Evropská komise. Jednat o něm má 13. ledna.

Zákon kritizovali také polští novináři, Asociace evropských vysílacích společností, Evropská federace novinářů a organizace Reportéři bez hranic.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme