Nová rakouská vláda se vymezuje proevropsky, byla to i podmínka prezidenta, říká analytička

Rakousko má novou vládu. Čtrnáctičlenný kabinet v čele s jednatřicetiletým lidoveckým kancléřem Sebastianem Kurzem složil v pondělí před polednem přísahu do rukou prezidenta Alexandera Van der Bellena. Na koalici se lidovci dohodli v pátek s pravicově populistickými Svobodnými po téměř dvou měsících jednání. Ve vysílání Radiožurnálu o nové rakouské vládě mluvila Zuzana Lizcová, analytička výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.

Rozhovor Praha/Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen jemnoval vládu Sebastiana Kurze

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen jmenoval kancléřem Sebastiana Kurze | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Mezi programové priority nové vlády patří zpřísnění imigrační politiky, snížení daňové zátěže a byrokracie nebo i posílení přímé demokracie. Co z toho podle vás zajímá voliče nejvíc?
Řekla bych, že hlavní předvolebním heslem těch dvou stran, které nyní nastupují k moci, byla změna. To znamená, že hlavě chtěly nepokračovat v té dosavadní politice velké koalice – to bylo hlavní heslo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička Zuzana Lizcová o nové rakouské vládě

Pokud se zaměříme na jednotlivá témata, tak nejdůležitějším z nich byly otázky migrace a integrace, ale je nutné si uvědomit, že v Rakousku bylo přijato v poměru k počtu obyvatel velmi vysoké číslo přistěhovalců nebo uprchlíků v posledních letech.

Bylo to více než v Německu, takže s touto otázkou se nepojí jen bezpečnost, ale celá řada dalších praktických otázek – vzdělávací systém, zdravotní systém, sociální a podobně.

Ne všichni jsou z tohoto vývoje nadšeni. Proti kabinetu s účastí Svobodné strany Rakouska protestovalo v centru Vídně zhruba šest tisíc lidí. Dá se říct, že rakouská společnost je rozdělená?
V Rakousku vidíme to, co v celé řadě jiných evropských zemí, a to je ten trend, že se společnost dělí na lidi, kteří vidí ten současný vývoj provázený překotnou digitalizací, modernizací a globalizací jako něco pozitivního, kteří jsou tomu světu otevření, a na lidi, kteří se tohoto vývoje spíše obávají. Ten trend pozorujeme úplně stejně i v Rakousku.

Ve Vídni v den jmenování Kurzovy vlády demonstrovalo na 6000 lidí | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Jednatřicetiletý Sebastian Kurz, který dosud zastával post ministra zahraničí, ujistil, že alpská republika bude i napříště orientovaná proevropsky. Co tím podle všeho rozumí?
Bylo nutné zdůraznit, že nový kabinet bude proevropský kvůli účasti pravicově populistických Svobodných, kteří vyjadřovali k Evropské unii v minulých letech velké výhrady, dokonce si i pohrávali s určitou myšlenkou na vystoupení Rakouska z unie.

To není momentálně na pořadu dne a právě proto se nový kabinet snaží vyjadřovat se proevropsky a říkat, že bude pevnou součástí jádra evropské integrace, což byla jedna z podmínek spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena pro to, aby kabinet jmenoval.

Kancléř Kurz. Rakousko má novou vládu, v jejím čele je nejmladší premiér v Evropě

Číst článek

A v jakém smyslu by měla být v Rakousku posílena přímá demokracie, koho tím vláda chce oslovit?
Tlak na přímou demokracii byl jedním z hlavní programových bodů Svobodných, kteří se snaží o posílení přímé demokracie v Rakousku už dlouhodobě. Nakonec se do vládního programu dostalo kompromisní řešení, kdy všeobecné referendum bude možné, ale pouze v případě, že se sesbírá skutečně mnoho podpisů od rakouských občanů, mluvilo se, pokud se nemýlím, až o 900 000 podpisech.

Co celkový posun Rakouska doprava může znamenat pro dvoustranný vztah - Vídeň - Praha?
To je ještě velmi obtížné předpokládat, vzhledem tomu, že se ta vláda teprve teď utvořila. Samotný vznik české vlády je velmi složitý a nevíme, jestli se u moci udrží kabinet, který u nás právě vznikl, takže na to si asi ještě budeme muset počkat.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen jmenoval kabinet kancléře Sebastiana Kurze | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Vladimír Kroc, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme