Nová řecká vláda podle eurozóny vůbec poprvé předložila vážně míněné návrhy reforem

Řecko podle eurozóny konečně předložilo vážně míněné návrhy dalších úsporných opatření. Řekl to předseda Evropské rady Donald Tusk. Reagoval tak na návrhy dalších škrtů, které řecká vláda svým věřitelům poslala dnes ráno. Slib další půjčky ale Athény dnes přesto nejspíš nedostanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras (vpravo) a ministr financí Janis Varufakis při jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem (zády) | Zdroj: Reuters

Podle Tuska nová řecká vláda vůbec poprvé poslala návrhy, které je možné brát vážně.

Podle diplomatů v nich vychází vstříc požadavkům věřitelů na další úspory v důchodovém systému a na zvýšení daně z přidané hodnoty.

Ministři financí států s eurem už ale řekli, že experti nejdřív musejí dopady plánovaných úspor konkrétně propočítat. Eurozóna se tak nejspíš tento týden sejde ještě jednou.

Eurozóna ocenila nové řecké návrhy, na uvolnění další půjčky to ale zatím nestačí

Číst článek

Řecká vláda prý navrhuje zvýšit základní sazbu daně z přidané hodnoty na 23 procent a hraniční věk pro odchod do důchodu postupně až na 67 let.

Atény se s věřiteli potřebují dohodnout, pokud chtějí získat zbývajících 7,2 miliardy eur z nynějšího, naposledy v únoru prodlouženého, balíku mezinárodní finanční pomoci. O podmínkách se jedná už od února.

Před vyplacením peněz je ale i po domluvě s věřitelskými institucemi nezbytný souhlas ministrů financí eurozóny. V některých zemích, například v Německu, je navíc potřebný souhlas parlamentu. Všechny strany tak tlačí čas.

Řecko by mělo zbankrotovat, míní Babiš. Šéfové ČSSD a KDU-ČSL nesouhlasí

Číst článek

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme