Nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN je stále v nedohlednu

Rada bezpečnosti OSN jednala ve čtvrtek do pozdního včera bezvýsledně o nové rezoluci k Iráku, kterou předložily Spojené státy, Velká Británie a Španělsko. Termín dalšího zasedání nebyl stanoven. Předkladatelé se snaží přesvědčit některé nestálé členy rady, aby návrh podpořili. Tyto státy s podporou váhají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

Zcela proti přijetí je trojice stálých členů s právem veta Francie, Rusko a Čína. Německo jako nestálý člen s novou rezolucí rovněž nesouhlasí. Ke schválení návrhu je zapotřebí devíti hlasů bez veta některého z pěti stálých členů.

Po skončení zasedání americký velvyslanec při OSN John Negroponte uvedl, že o rezoluci se sice dnes nebude hlasovat, ale to neznamená, že Spojené státy ji stahují z jednacího pořadu. "Je stále na stole," řekl novinářům. Připustil však, že Rada Bezpečnosti OSN nedospěla ani ve čtvrtek k vzájemnému "porozumění" a že se nedostala "dále, než byla včera".

Na dotaz, který směřoval k případným trhlinám v britsko-americkém postupu při prosazování rezoluce, Negroponte uvedl, že Velká británie a Spojené státy postupují nadále společně. Francouzský velvyslanec při OSN Jean Marc de la Sabliere uvedl, že diskuse v radě ukázala, že britský a americký návrh nemají podporu. Návrh rezoluce předložené 24. února dává Bagdádu ultimátum, aby do 17.března prokázal vůli k odzbrojení.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme