Nová smlouva EU má platit jen pro eurozónu, shodli se Nečas a Orbán
Premiéři Česka a Maďarska se v Budapešti shodli, že nová smlouva o tvrdší rozpočtové disciplíně by se měla vztahovat pouze na členy eurozóny. Ostatní země Evropské unie by se k přísnějším pravidlům zavázaly až v okamžiku zavedení jednotné evropské měny.
Jak premiér Nečas, tak jeho maďarský kolega Orbán, se na nedávném summitu v Bruselu vyjadřovali k plánované dohodě skepticky. Přestože slíbili, stejně jako další státy mimo eurozónu kromě Británie, že možnost připojit se k nové smlouvě zváží s ohledem na její konkrétní podobu.
Schůzku premiéra Petra Nečase s jeho maďarským kolegou Viktorem Orbánem sledoval v Budapešti spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek.
Nečas s Orbánem se dnes v Budapešti shodli také na odmítavém postoji ke zvažovanému sjednocení daní v Evropské unii.
„Východiskem z této situace je mezivládní dohoda na úrovni členských států eurozóny, a my se samozřejmě chceme jednání o této dohodě velice intenzívně zúčastnit. Samozřejmě preferujeme, aby se tato nová mezivládní smlouva aplikovala na nečlenské státy eurozóny až v okamžiku jejich vstupu do eurozóny. Máme stejný názor jako maďarská vláda na oblast daňové harmonizace. Jsme přesvědčeni, že daňová harmonizace by nepřinesla nic pozitivního,“ uvedl český premiér.
Nečas na své dnešní jednodenní návštěvě Maďarska hovořil s Orbánem také o hospodářské spolupráci. Oba vyzdvihli možnosti spolupráce ve vojenském průmyslu a zejména v oblasti energetiky.
„Velice pozitivně hodnotíme vzájemnou spolupráci českých a maďarských firem sektoru energetiky, tady bych měl na mysli především spolupráci mezi firmou ČEZ a MOL, včetně jejich společného podniku a výstavby například plynových elektráren, které společně chtějí vystavit jak tady v Maďarsku, tak na Slovensku,“ řekl Nečas.
Rýsující se spojenectví mezi Českem a Maďarskem ostře kritizuje stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. Jak řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, Maďarsko není země, ze které by si Česko mělo brát příklad.
“Pan premiér si začíná hledat spojence, a to spojence ne úplně dobré. Co se týče Maďarska, to je země, kde jsou silné fašizující prvky. Je to národovecky konzervativní vláda, která dělá všechno to, proti čemu by měl pan premiér vystupovat. To je omezování svobody médií, omezování kompetencí ústavního soudu, omezování kompetencí centrální banky, znárodnili penzijní fondy. V Maďarsku téměř skončila demokracie.”
Orbán nicméně Českou republiku označil jako vzor pro Maďarsko v oblasti rozpočtové disciplíny, splácení dluhů, budování konkurenceschopné ekonomiky. Připomněl také, že Češi měli i velké štěstí, protože s postkomunistickým obdobím bojovali kratší dobu než Maďaři, kteří se s ním pasovali dvacet let.